Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Staví se málo dálnic. Firmě Kámen a písek klesl zisk

Firma dodává materiál pro stavbu dálnic
ČTK
 ČTK

Vláda slibovala, že se z krize proinvestuje. Vedení firmy dodávající materiál si stěžuje, že investice do infrastruktury tomuto prohlášení neodpovídají.

Reklama

Firmě Kámen a písek, která těží a zpracovává kamenivo, klesly loni meziročně tržby o 17 procent na 429,2 milionu korun. Zisk po zdanění se snížil o třetinu na 60,1 milionu. Největší zakázkou byla loni stavba obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3. Vyplývá to z výroční zprávy.

„Bohužel veřejné investice do infrastruktury zaostaly za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestujeme,“ uvedla firma. Zpomalila se příprava staveb a oprav silnic. Největší zakázkou byla D3, pro niž společnost dodávala materiál z lomů Ševětín a Plešovice. Stavbu ale zpomalila koronakrize, technické problémy s plánovaným tunelem Pohůrka i sesuvem půdy u Roudného, stojí ve výroční zprávě. Letos počítá firma s dodávkami pro další části D3, pro Jižní tangentu v Českých Budějovicích i D4 na Písecku. Loni firma investovala necelých 20 milionů.

Firma Kámen a písek, největší výrobce drceného kameniva v kraji, loni oznámila, že chce otevřít nový lom na těžení stavebního kamene. Nahradí tak lom v Ševětíně, jejž brzy dotěží a zrekultivuje. V novém lomu s rozlohou 47,7 hektaru by firma v prvních 30 letech těžila na 21 hektarech. Těžba by měla začít v roce 2024, investice bude 200 milionů Kč, řekl loni výkonný ředitel firmy Pavel Fučík. Záměr někteří obyvatelé kritizují.

V kraji vlastní firma deset kamenolomů. Zaměstnává kolem 130 lidí. Roční produkce je kolem 2,6 milionu tun. Firma, jež v září oslaví 30 let, je součástí rakouské skupiny Kirchdorfer Gruppe. Pětinový podíl v Kámen a písek drží generální ředitel firmy Otakar Veselý.

Reklama

Foto: ČTK

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Premiér Petr Fiala (ODS; vpravo) a jihokorejský prezident Jun Sok-jol (vlevo)

Dálnice a vysokorychlostní železnice v Česku by v budoucnu mohli stavět Jihokorejci

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme