Staví se málo dálnic. Firmě Kámen a písek klesl zisk

Vláda slibovala, že se z krize proinvestuje. Vedení firmy dodávající materiál si stěžuje, že investice do infrastruktury tomuto prohlášení neodpovídají.
Firmě Kámen a písek, která těží a zpracovává kamenivo, klesly loni meziročně tržby o 17 procent na 429,2 milionu korun. Zisk po zdanění se snížil o třetinu na 60,1 milionu. Největší zakázkou byla loni stavba obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3. Vyplývá to z výroční zprávy.
„Bohužel veřejné investice do infrastruktury zaostaly za jarním příslibem vlády, že se z koronavirové krize proinvestujeme,“ uvedla firma. Zpomalila se příprava staveb a oprav silnic. Největší zakázkou byla D3, pro niž společnost dodávala materiál z lomů Ševětín a Plešovice. Stavbu ale zpomalila koronakrize, technické problémy s plánovaným tunelem Pohůrka i sesuvem půdy u Roudného, stojí ve výroční zprávě. Letos počítá firma s dodávkami pro další části D3, pro Jižní tangentu v Českých Budějovicích i D4 na Písecku. Loni firma investovala necelých 20 milionů.
Firma Kámen a písek, největší výrobce drceného kameniva v kraji, loni oznámila, že chce otevřít nový lom na těžení stavebního kamene. Nahradí tak lom v Ševětíně, jejž brzy dotěží a zrekultivuje. V novém lomu s rozlohou 47,7 hektaru by firma v prvních 30 letech těžila na 21 hektarech. Těžba by měla začít v roce 2024, investice bude 200 milionů Kč, řekl loni výkonný ředitel firmy Pavel Fučík. Záměr někteří obyvatelé kritizují.
V kraji vlastní firma deset kamenolomů. Zaměstnává kolem 130 lidí. Roční produkce je kolem 2,6 milionu tun. Firma, jež v září oslaví 30 let, je součástí rakouské skupiny Kirchdorfer Gruppe. Pětinový podíl v Kámen a písek drží generální ředitel firmy Otakar Veselý.
Foto: ČTK
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.