Stellantis chystá elektrickou revoluci, podpoří ji stamilionovými investicemi
Automobilka Stellantis do roku 2025 investuje 30 miliard eur (777 miliard korun) do elektrifikace svých vozů. Chce tak lépe konkurovat Tesle.
Čtvrtou největší automobilku na světě, jež vznikla v lednu spojením americko-italského výrobce Fiat Chrysler a francouzské společnosti PSA, ve strategii podpoří pět bateriových továren v Evropě a v USA. Do roku 2030 chce, aby přes 70 procent jejích vozů prodaných v Evropě bylo nízkoemisních - buď na baterie nebo hybridy - místo současných 14 procent.
Firma vyrábí vozy 14 značek, mimo jiné Peugeot, Fiat, Dodge nebo Opel, plně elektrifikované vozy budou nabízet všechny. Podle šéfa podniku Carlose Tavarese budou mít upravené vozy dojezd až 800 kilometrů.
Jednu továrnu na baterie Stellantis postaví v závodě na výrobu motorů v italském Termoli. Už dříve oznámil, že továrny vzniknou i v Německu a ve Francii. Jednu se chystá otevřít také v USA.
Na podobné akci minulý týden oznámil francouzský konkurent firmy automobilka Renault, že plně na elektřinu bude do roku 2030 jezdit 90 procent jeho hlavních modelů. Druhý největší výrobce automobilů po Toyotě Volkswagen chce, aby elektromobily tvořily 55 procent prodeje v Evropě do stejného roku.
Čtyři německé automobilky, konkrétně BMW, Volkswagen, Audi a Porsche musí zaplatit pokutu 875 milionů eur (22,6 miliardy korun). Sankci jim vyměřila Evropská komise za to, že ještě společně s automobilkou Daimler vytvořily emisní kartel. Daimler se ale pokutě vyhnul, protože na dohodu upozornil. Německé automobilky zaplatí obří pokutu za emisní kartel. Brzdily inovace
Zprávy z firem
Chorvatská firma Rimac koupí od německého Volkswagenu většinový podíl v prestižní francouzské značce Bugatti. Vytvoří kvůli tomu společnou firmu s automobilkou Porsche, která je taktéž součástí koncernu, píše agentura DPA. Cenu transakce strany neodtajnily. Potvrzeno. VW se stahuje z Bugatti, podíl prodá chorvatskému Rimacu
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.