Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Stomilionová investice, partnerství s Amazonem a dvojnásobný růst. Byznys Knihobotu jen kvete

Stomilionová investice, partnerství s Amazonem a dvojnásobný růst. Byznys Knihobotu jen kvete
Knihobot, užito se svolením
 ČTK

Knižní secondhand Knihobot má za sebou velmi vydařený rok. V létě získal svoji dosud největší investici ve výši asi 100 milionů korun, rozšířil svoje působení na německém trhu a podepsal partnerství s Amazonem. Dobré finanční výsledky jsou jen sladkou třešinkou.

Knižní secondhand Knihobot v loňském roce dosáhl tržeb ve výši více než 560 milionů korun, proti roku 2023 to byl téměř dvojnásobný nárůst. Antikvariát prodal v uplynulém roce 3,5 milionu knih. K růstu firmy přispělo především působení v Rakousku a Německu, na jehož rozvoj získala firma v létě svou dosud největší investici. Na tamním trhu Knihobot například navázal spolupráci s platformou Amazon a otevřel několik nových kamenných prodejen s možností nákupu, ale i odběru přečtených knížek, uvedla Zuzana Křížek Žižková z Knihobotu.

„Ověřili jsme si, jak velký potenciál Evropa má. Zahraničí u nás tvoří aktuálně polovinu tržeb a každým měsícem roste. Nejvíce nových zákazníků nám přibývá v Německu, ale Česko má pořád náskok půlmilionové báze zákazníků, kterou jsme budovali pět let. Německo to ale brzo přeroste. Podařilo se nám taky například zajistit zalistování na Amazonu, eBay a dalších marketplacech, která mají v německy mluvících zemích silnou pozici,“ uvedl Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. „Ale jen v on-linu nezůstáváme, ukazuje se, že zákazníky musíme umět oslovit i v běžných kamenných prodejnách. V Berlíně tedy spolupracujeme s několika knihkupectvími a v Česku začínáme postupně testovat i vlastní síť značkových poboček,“ dodal.

V letošním roce chce Knihobot ve své expanzi pokračovat. Aktuálně nabírá první zaměstnance na trhy ve Francii, Itálii, Španělsku, Nizozemí a Belgii. Ti budou mít na starost péči o tamní zákazníky, budování vztahu s novináři a influencery a získávání potřebných informací o specifikách místního trhu.

„Chceme ovládnout Evropu. Podařilo se nám opět rozšířit tým o řadu zkušených lidí, se kterými věřím, že příští rok budeme zase dvojnásobně větší,“ řekl Gazdoš.

Knihobot se chce ve své expanzi opřít především o změny vnímání trhu. Věci z druhé ruky podle jeho představitelů přestaly být doménou ekologických nadšenců nebo ekonomicky slabších zákazníků. Staly se běžnou součástí nákupního chování. Vliv má také nastupující generace, která se nezdráhá nakupovat použité věci.

„I my tu chceme být pro širokou veřejnost. Nejsme jen služba pro knihomoly. Knihy najdete v každé domácnosti, a my ukazujeme, že nakupování z druhé ruky i vracení knih do oběhu může být stejně snadné jako nákup na běžném e-shopu. Každý nákup u nás znamená, že kniha dostane další šanci a nebude jen lapačem prachu,“ sdělila za manažery Knihobotu Žaneta Kratochvílová.

Knihobot vznikl v roce 2019 jako alternativa k prodejním serverům s použitými knihami i k tradičním knihkupectvím. Funguje v České republice, Slovensku, Rakousku a Německu. V roce 2022 byl Knihobot podle žebříčku společnosti Deloitte 15. nejrychleji rostoucí firmou ve střední Evropě, v ČR pátou.

Start-upy, Rohlík i investice zbrojařů. Český byznys má ve světě čím dál lepší zvuk

Český kapitál roste. A nejen doma, ale tuzemští podnikatelé čím dál častěji expandují za hranice. V posledních měsících se podařilo českým firmám celá řada mimořádných úspěchů. Jak se tedy českým firmám ve světě daří? To ukazuje analýza, která vyšla v magazínu Newstream CLUB a z níž nabízíme větší část.

Přečíst článek

České technologické startupy už zase mohou dobývat svět. Investoři jsou připraveni

Po letech útlumu česká startupová scéna znovu ožívá. Růst investiční aktivity, úspěšné exity a zájem o AI ukazují na zřetelnou změnu sentimentu. Po propadu posledních let nacházejí investoři opět důvěru v technologické projekty, což startupový ekosystém výrazně posiluje.

Přečíst článek

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky

Česko jako líheň inovací? Startupisté o tom nepochybují, teď ještě přesvědčit politiky

Pomoci českým technologickým firmám prosadit klíčové legislativní změny, zjednodušit podnikání, přitáhnout kapitál a inspirovat talenty k založení vlastních projektů – to jsou hlavní cíle neziskové organizace Czech Founders. Počet startupů by se podle jejích zástupců mohl v Česku do deseti let i zdesetinásobit.

Přečíst článek

FTMO, CityZen, Woltair a další. V žebříčku 500 nejrychleji rostoucích technologických firem je 32 z Česka

V žebříčku 500 nejrychleji rostoucích technologických firem Evropy, Afriky a Středního východu se umístilo 32 českých podniků. Největší zastoupení má Británie, ze které pochází 81 firem. Vyplývá to ze zprávy společnosti Deloitte, kterou firma zveřejnila na svém webu.

Přečíst článek

Český startup Mews nabral další miliardy a žije sen o globální platformě

Český poskytovatel systému pro správu hotelových rezervací Mews získal investici 75 milionů dolarů (přibližně 1,8 miliardy korun). Poskytla ji americká investiční firma Tiger Global.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Borkovec: Partners Banka půjde za hranice. Dřív než příští rok to nebude

Přečíst článek
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a premiér Petr Fiala (ODS)

Vláda loni hospodařila o deset miliard lépe, než si vytyčila. Bez povodní by ale nejspíše skončila v mínusu

Přečíst článek
Doporučujeme