Stop potratovým pilulkám? Facebook a Instagram skryly příspěvky jejich poskytovatelů

Mezi zasaženými organizacemi je Aid Access, jeden z největších poskytovatelů potratových tablet ve Spojených státech, Women Help Women nebo Just the Pill.
Sociální sítě Facebook a Instagram skryly, případně odstranily příspěvky několika poskytovatelů potratových pilulek. Instagram také řadě organizací poskytující potratové tablety pozastavil účty a zabránil tomu, aby se objevovaly ve vyhledávání nebo byly uživatelům platformy doporučeny. Napsal o tom list The New York Times (NYT).
Podle poskytovatelů potratových tablet se jednání platforem sociálních sítí v posledních dvou týdnech zintenzivnilo a bylo obzvláště patrné v posledních několika dnech. Jejich příspěvky a v některých případech celé účty přestaly být na Instagramu viditelné. Mezi zasaženými organizacemi je Aid Access, jeden z největších poskytovatelů potratových pilulek ve Spojených státech, Women Help Women nebo Just the Pill.
Internetová společnost Meta, která Facebook a Instagram vlastní, potvrdila pozastavení některých účtů a rozostření příspěvků. Meta některé z nich obnovila ve čtvrtek poté, co se jí NYT na její činnost dotázal.
Právo na potrat
Meta je pod drobnohledem od chvíle, kdy Mark Zuckerberg začátkem ledna oznámil rozsáhlé změny v jejích zásadách o vyjadřování s cílem rozvolnit pravidla projevu v online prostoru. Meta zruší program ověřování faktů a zavede místo něj systém Community Notes, který funguje na sociální síti X miliardáře Elona Muska. Zuckerbergův krok vyvolal obavy expertů na dezinformace a dalších, že by tyto změny mohly mít škodlivý dopad a způsobit nárůst nenávistných projevů.
Meta uvedla, že moderování účtů zaměřených na potraty se změnami nesouvisí. Načasování incidentů však vyvolalo otázky, zda firma skutečně uvolňuje pravidla projevu. Mluvčí společnosti přičítá některé z nedávných případů omezování obsahu o potratových pilulkách pravidlům, která zakazují prodej léčivých přípravků na jejích platformách bez řádné certifikace.
Ústavní právo na potrat napříč celými Spojenými státy garantoval precedens Nejvyššího soudu z roku 1973 známý jako Roeová versus Wade, jenž stanovil federální právo na ukončení těhotenství zhruba do jeho 24. týdne. Nejvyšší soud v roce 2022 regulaci potratů vrátil do rukou amerických států.
Od zvrácení rozsudku Roeová versus Wade „dochází k masivnímu nárůstu případů, kdy platformy sociálních sítí odstraňují obsah o reprodukčním zdraví a konkrétně o potratových pilulkách“, uvedla Lisa Femiaová, právnička organizace Electronic Frontier Foundation. „Jedná se o přetrvávající, rostoucí problém a skutečnou hrozbu pro lidi, kteří získávají důležité informace a pokyny o zdravotní péči na internetu“, dodala právnička.
Skutečnou předvolební bombu vypustil zakladatel největší sociální sítě Facebook a CEO Meta Platforms Mark Zuckerberg. Ten v dopise pro legislativní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu napsal, že jej vláda dosluhujícího prezidenta Joea Bidena v době pandemie covidu přiměla cenzurovat část obsahu Facebooku. Zuckerberg označil požadavky vlády za nesprávné a lituje, že vládě vyhověl.
Potvrzeno: Mark Zuckerberg za covidu cenzuroval Facebook. Donutila ho vláda Joea Bidena
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.