Strnadovu holdingu CSG se daří. V prvním pololetí mu stouply tržby o patnáct procent

Průmyslově-technologickému holdingu Czechoslovak Group v pololetí stoupl hrubý provozní zisk (EBITDA) meziročně o 40 procenta na 3,43 miliardy korun. Tržby skupiny podnikatele Michala Strnada vzrostly o 15 procent na 15,89 miliardy korun. Skupiny v Česku vlastní mimo jiné automobilku Tatra, výrobce radarů Retia či výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ.
Skupina v dokumentu uvedla, že dominantním faktorem ovlivňujícím její podnikání do konce letošního roku bude pokračující vojenská pomoc Ukrajině a zvýšená poptávka po obraných systémech. Společnosti skupiny CSG se na pomoci Ukrajině podílejí zejména dodávkami pozemní bojové techniky, munice a poskytováním servisu pro ukrajinskou techniku ve svých podnicích.
Koncem letošního července holding CSG oznámil, že plánuje investice za dvě miliardy korun do svých závodů na výrobu obrněných vozidel a dělostřelecké munice v Česku a na Slovensku. CSG od toho očekává zvýšení výrobních kapacit svých podniků.
Září zůstává pro trhy historicky nešťastným obdobím, což se v letošním roce nemění. Týden totiž přinesl výrazný pokles akcií, komodit a růst výnosů. Hlavní americký index S&P 500 tak klesl hlouběji pod hodnotu 4300 bodů. Na trhy tak stále dopadá výhled velmi „jestřábí“ měnové politiky Fedu a pokračující krizové nemovitosti v Číně.
Týden tradera: Září potvrdilo pověst nešťastného období pro trhy
Trhy
Hlavními obory CSG jsou strojírenství, automobilový, železniční, letecký průmysl a obranný průmysl. Vlastní mimo jiné automobilku Tatra Trucks, výrobce malorážové munice Fiocchi, výrobce radarů Retia a Eldis nebo výrobce hodinek značky Prim. Letos CSG získal 70procentní podíl ve společnosti Pocket Virtuality, která vyvíjí řešení pro průmysl s využitím rozšířené a virtuální reality. Akcie odkoupil za nezveřejněnou cenu od společnosti Touzimsky Kapital Holding.
Skupina, v jejíchž podnicích pracuje přes 10 tisíc zaměstnanců, loni zvýšila hrubý provozní zisk (EBITDA) na 5,62 miliardy korun, což byl meziročně více než dvojnásobek. Tržby podle konsolidovaných výsledků vzrostly o tři čtvrtiny na 24,93 miliardy korun.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.