Subterra dokončila tunel ve Stockholmu. Získala cenu projektantů
Švédská dcera české stavební firmy Subterra, dokončila stavbu čtyřkilometrového tunelu Skärholmen na budovaném dálničním obchvatu Stockholmu. Obchvat s celkovou délkou 21 km, z nichž 18 km bude vedeno pod zemí, se stane třetím nejdelším městským tunelovým komplexem na světě.
Nejdelší a zároveň i nejsložitější úsek obchvatu, tunel Skärholmen vybudovala SBT Sverige AB, kterou česká Subterra plně vlastní. Ačkoli realizace trvala sedm let, Subterra byla prvním zhotovitelem, který svůj úsek obchvatu dokončil. Jednalo se o největší zakázku v novodobé historii společnosti, přičemž celý projekt byl kompletně veden v digitálním prostředí pomocí systému BIM.
Na střechu střední části Průmyslového paláce na Výstavišti v pražském Bubenči dělníci vrátili opravenou 26 tun těžkou konstrukci hodinové věže. OBRAZEM: Na Průmyslovém paláci je zpět konstrukce hodinové věže
Enjoy
Za tuto podzemní stavbu získala Subterra čestné uznání inženýrské komory. Porota ocenila zejména realizaci tunelového úseku vedeného pod jezerem Mälaren, kde český zhotovitel použil zcela unikátní technické řešení.
„Tunel Skärholmen byl náročnou stavbou, na níž jsme prokázali své schopnosti. Těší nás proto, že jsme za naše úsilí získali i čestné uznání inženýrské komory. Naši zaměstnanci, od dělníků až po manažery, odvedli skvělou práci. Věřím, že toto úspěšně dokončené dílo nám bude otevírat cestu i k dalším významným podzemním projektům“, hodnotí zakázku generální ředitel společnosti Subterra Ondřej Fuchs.
Tým techniků společnosti Metrostav Norge prorazil silniční tunel na nejjižnějším Faerském ostrově Sudurøy. Stavba je více než kilometr dlouhá a propojila vesnice Fámjin a Øroðvíkar. Tunel nahradí původní horskou cestu, která je zvláště v zimních měsících téměř neprůjezdná. Další tunel na severu. Čeští stavaři premiérově prokopali Faerské ostrovy
Zprávy z firem
Hlavní tunel tvoří dva čtyřkilometrové třípruhové tubusy a doplňují je dvě nájezdové a dvě výjezdové rampy v celkové délce cca 4,3 kilometry. Spolu s 1,2 kilometry únikových tunelů tak bylo v rámci celého komplexu Skärholmen vyraženo 13,5 kilometrů tunelů, vytěženo a odvezeno 1,58 milionů metrů krychlových rubaniny a zabetonováno 26,2 tisíce metrů krychlových monolitických konstrukcí.
Pod jezerem
Jezero Mälaren stavbu nejen komplikovalo, ale sloužilo i k ekologicky šetrné přepravě rubaniny. Její značná část (cca 20 % z celkového množství) byla z podzemí přepravována pásovým dopravníkem do provizorního přístavu a zde nakládána na loď a odvážena na deponii. Důraz na ekologii byl kladen v průběhu celé výstavby. Dopravu betonu tak například zajišťovala i plně elektrizovaná auta s domíchávači betonu.
Česká multioborová stavební společnost Subterra, součást koncernu Skupina Metrostav. Realizuje především podzemní, pozemní a dopravní stavby včetně metra a technická zařízení budov. Kromě Česka působí také v zahraniční.
Ceny Inženýrské komory za loňský rok získala rekonstrukce Staroměstského jezu na Vltavě v Praze, revitalizace Císařských lázní v Karlových Varech, lávka přes kolejiště nádraží v Chebu a tramvajová vozovna Slovany v Plzni. Obrazem: Rekonstrukce Staroměstského jezu získala cenu inženýrů
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.