Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Odstraňuje pachy a chrání umělecká díla. Unikátní celulóza Made in Sweden

Speciální celulóza na odstranění pachu a prachu
Adsorbi
Michal Nosek

Švédský startup postaví pilotní závod na výrobu materiálu na bázi dřeva. Ze vzduchu vysává znečišťující látky a má poloviční uhlíkovou stopu než aktivní uhlí.

Reklama

Švédský startup Adsorbi investuje milion eur do navýšení výroby materiálu na bázi celulózy, který filtruje znečišťující látky ze vzduchu.

„V červnu zahájíme pilotní provoz a budeme vybaveni tak, abychom splnili požadavky zákazníků při zachování stálé kvality materiálu,“ řekla technologickému webu TNW Hanna Johanssonová, generální ředitelka startupu. Továrna bude mít kapacitu 100 tun ročně.

Johanssonová spoluzaložila Adsorbi v roce 2022 spolu s Christianem Löfvendahlem, Romainem Bordesem a Kingou Grendou. Tým vznikl na technologické univerzitě v Göteborgu a výzkumníci původně chtěli vyvinout nové způsoby, jak chránit umělecká díla před škodlivým znečištěním. V tomto procesu objevili způsob, jak přeměnit celulózu z bohatých švédských lesů na materiál pro čištění vzduchu s širokým rozsahem použití

Zrekonstruovaná nádraží budova v Řevnicích slouží jako kulturní prostor.

Ruinu na nádraží chtěli zbourat. Nakonec ji zachránili a slouží místní „zušce“

I když byl někdejší nádražní sklad ve špatném stavu, nezbourali ho. Teď zrekonstruovaný „dřevák“, jak domku v Řevnicích říkají, využívají pro kulturní akce.

Přečíst článek

Reklama

Materiál Adsorbi lze využít všude tam, kde jsou problémem plynné znečišťující látky v ovzduší, od vzduchových filtrů až po produkty, které odstraňují pachy. V souladu s původním cílem týmu startup také spolupracuje s muzei na ochraně artefaktů a uměleckých děl. 

Látka, která vypadá jako malé bílé kousky houby, slibuje lepší, zelenější alternativu současného tržního standardu, tedy aktivního uhlí. Adsorbi uvádí, že jeho produkt vydrží déle, neuvolňuje žádné nebezpečné organické sloučeniny zpět do vzduchu a je odolný vůči vodě a ohni. Navíc má tento materiál poloviční uhlíkovou stopu než aktivní uhlí, uvedl startup. Látka navíc v průběhu užívání mění barvu, aby ukázala, kdy je třeba ji vyměnit. 

O špatné kvalitě kotle svědčí dusivý kouř a zápach

Kouř ze starých kotlů ničí zdraví na venkově, obce chystají kontroly. Hříšníkům hrozí pokuta až 50 tisíc

Od letošního září platí v České republice zákaz používání kotlů na tuhá paliva emisní třídy I a II. Zahrnuje kotle spalující uhlí, koks i dřevo, které často sloužily jako hlavní zdroj tepla a ohřevu vody v domácnostech na vesnicích a ve starších domech.

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme