Světové aerolinky se těší na nový rok, tržby mají poprvé překonat bilion dolarů

Světové aerolinky zvýšily výhled zisku na příští rok, a to navzdory problémům s dodávkami nových letadel. Očekávají, že tržby poprvé přesáhnou bilion dolarů (23,8 bilionu korun) a že celosvětově přepraví rekordních 5,2 miliardy cestujících. Ve svém výhledu to dnes uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).
Leteckým společnostem brání v růstu potíže výrobců letadel Boeing a Airbus, které zpozdily dodávky letadel. Aerolinky tvrdí, že bez novějších a výkonnějších strojů nemohou snížit náklady na palivo a zároveň přepravit více cestujících. IATA přesto odhaduje, že odvětví příští rok vygeneruje čistý zisk 36,6 miliardy dolarů, přičemž na letošní rok se očekává čistý zisk 31,5 miliardy dolarů.
Zotavení po covidu
Letecké odvětví se v roce 2020 v důsledku pandemie covidu-19 propadlo do ztráty 140 miliard dolarů. Z té už se ale díky silné poptávce po cestování zotavilo. Úlevu pro aerolinky by měl zařídit i pokles ceny leteckého paliva.
Podle generálního ředitele IATA Willieho Walshe se tak zmírní překážky v tvorbě zisku, které jsou mimo kontrolu leteckých společností. Připomněl v té souvislosti přetrvávající problémy dodavatelského řetězce a rostoucí daňové zatížení.
Letecké společnosti letos očekávají průměrný čistý zisk 6,4 dolaru (asi 153 korun) na cestujícího, což je výrazně méně než loni, kdy to bylo 7,9 dolaru. Podle IATA je čistý zisk na cestujícího v Evropě nižší než celosvětový průměr.
Kondici odvětví by podle IATA mohla ohrozit nejistota spojená s globálními konflikty na Blízkém východě a na Ukrajině a také nastupující administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve Spojených státech. Hlavní ekonomka organizace Marie Owensová Thomsenová uvedla, že cestující se budou muset připravit na vyšší ceny letenek.
Čínská letecká společnost Air China bude prvním odběratelem dopravního letadla C929, které je určeno pro delší vzdálenosti a jehož výrobcem je státem vlastněná čínská společnost Comac.
Čínská konkurence pro Airbus i Boeing. Nový letoun jako první otestuje dopravce Air China
Zprávy z firem
Rusko čelí kvůli sankcím nedostatku letadel, což mu znemožňuje zajistit v plném rozsahu služby na domácím trhu. Moskva se proto obrací na letecké společnosti ze zemí ve Střední Asii, aby v Rusku pomohly zajistit v Rusku vnitrostátní lety, a uspokojit tak rostoucí poptávku po cestování letadlem. Uvedla to agentura Reuters. Moskva se v této souvislosti obrátila na vlády několika zemí, včetně Kazachstánu.
Rusku docházejí letadla. Pomoc hledá v Kazachstánu
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.