Synthos Kralupy ukončí část výroby kaučuku, propustí desítky lidí

Synthos Kralupy ukončí v letošním druhém čtvrtletí část výroby kaučuku. Důvodem jsou ceny energií, kvůli kterým se produkce nevyplatí, napsal web Hospodářských novin, kterým informaci potvrdil generální ředitel Synthosu Kralupy David Pohl.
Dodávky kaučuku výrobcům pneumatik pokryjí jiné závody skupiny v německém Schkopau a polské Osvětimi. V Kralupech nad Vltavou bude nadále fungovat menší jednotka vyrábějící polybutadienový kaučuk. N
„Ještě v první polovině roku 2022 jela jednotka naplno a vydělávala. Kvůli několikrát vyšším nákladům na plyn už jsme ale na mimoevropských trzích nedokázali konkurovat. Přitom ve Spojených státech a Asii končila více než polovina naší produkce,” uvedl Pohl.
Firma propustí desítky lidí
Ukončení výroby se dotkne více než stovky pracovních pozic, desítky lidí budou muset podnik opustit, někteří by mohli pracovat v jiných provozech Synthosu.
Kaučuk vyrábí Synthos v Kralupech přes 60 let. Jde o jediného výrobce této základní chemické komodity v ČR. Mezi jeho tuzemské zákazníky patří třeba Continental či Nexen. Celkově v Synthosu Kralupy pracuje asi 700 lidí.
Kralupský závod patří polské chemické skupině Synthos, která patří nejbohatšímu Polákovi Michalu Solowowi. I po odstavení českého závodu zůstane Synthos největším výrobcem styren-butadienového kaučuku v Evropě.
Rafinérská a petrochemická skupina Orlen Unipetrol v loňském roce více než pětinásobně zvýšila svůj čistý zisk na 17,9 miliardy korun. Meziročně je to nárůst o 14,7 miliardy korun. Výrazně také stouply tržby společnosti, meziročně o více než 36 procent na 209,5 miliardy korun. Podle společnosti se v hospodaření projevily mimo jiné investice z předchozích let. V loňském roce v nich pokračovala, když vynaložila 9,2 miliardy korun, uvedla společnost Orlen Unipetrol.
Ze šestimiliardové covidové ztráty se Orlen Unipetrol přehoupl do pětinásobného zisku
Zprávy z firem
Rok 2021 se do historie české chemičky Draslovka zapíše jako rok, kdy koupila divizi svého silnějšího amerického rivala. Tento obchod dostal jindy ziskový podnik do ztráty. To mu ale akviziční apetit nekazí. Letos si Draslovka zajistila tři miliardy z fondů Oaktree na financování jejích dalších akvizic.
Draslovka nechala akviziční neúspěch za sebou. Chystá mohutnou expanzi
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.