Tata chce vyrábět baterie do elektromobilů ve Španělsku či Británii

Indický konglomerát Tata Group zvažuje, že ve Španělsku nebo v Británii postaví továrnu na výrobu baterií do elektromobilů. S odvoláním na informovaný zdroj to uvedla agentura Reuters. Hodnotu případné investice zdroj nezmínil, Tata se ale podle něj snaží posílit své dodavatelské řetězce v Evropě. Mluvčí automobilové divize Tata Motors uvedl, že společnost spekulace nekomentuje.
Finanční ředitel Tata Motors v lednu uvedl, že mateřská společnost automobilky zamýšlí postavit továrny na baterie do elektromobilů v Evropě a v Indii. V Evropě by pak baterie dodávala své divizi luxusních vozů Jaguar Land Rover (JLR), která auta vyrábí v Británii a na Slovensku.
Škoda Auto loni celosvětově vyrobila téměř 780 tisíc vozů, což je o 22 tisíc, tedy o tři procenta, aut méně než v předchozím roce. Celkem 636 tisíc vyrobených aut připadá na české závody automobilky v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Okolo 56 tisíc vozů Škoda vyrobila v indických závodech, uvedla největší tuzemská automobilka.
Škoda Auto loni vyrobila méně vozů. Každý čtrnáctý byl z Indie
Zprávy z firem
Společnost Tata loni na konci roku vládě v Madridu po jednání sdělila, že jako dvě hlavní místa pro výstavbu závodu zvažuje Španělsko a Británii, uvedl zdroj agentury Reuters. V případě Španělska indickou společnost láká, že Madrid směřuje unijní peníze z fondu obnovy na podporu výroby elektrických vozidel a baterií. Země na Iberském poloostrově je navíc členem EU, na rozdíl od Británie.
Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů (65,4 miliardy korun). Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), informovala agentura Reuters.
Američané postaví v Německu továrnu na čipy do elektromobilů
Zprávy z firem
Případnou lokalitou ve Španělsku je průmyslový pozemek u města Zuera v autonomní oblasti Aragonie na severovýchodě země. Stejné místo pro svůj závod na baterie zvažoval i koncern Volkswagen, který se nakonec přiklonil k obci Sagunto u Valencie. Se španělskou centrální i místní vládou jednali zástupci společnosti Tata z Indie i ze Španělska, kteří navštívili i zmíněnou lokalitu, uvedl zdroj.
Automobilka Jaguar Land Rover urychluje přechod na elektromobily. Chce dosáhnout toho, že do roku 2025 budou všechny vozy Jaguar plně elektrické. Tata ovládá trh s elektromobily v Indii, kde plánuje do roku 2026 uvést na trh deset elektrických modelů.
Elektromobilita je v Česku na vzestupu. Loni vznikly stovky nových dobíjecích stanic pro elektrická auta. Spolu s tím významně vzrostly i spotřeba a počet dobíjení uživateli, u některých provozovatelů i více než dvojnásobně. Počet stanic bude přibývat i v příštím roce, trendem jsou především ultrarychlé dobíjecí stojany. Vyplývá to z informací velkých provozovatelů dobíjecích stanic. V České republice bylo ke konci loňského roku podle statistik úřadů kolem 1360 dobíjecích stanic.
Máte elektromobil? Dobít v Česku můžete už na téměř 1400 stanicích
Money
V Evropě se nejvíce aut vyrobí po Německu právě ve Španělsku. V roce 2021 Madrid spustil ambiciózní program, který má přilákat investice do rozvoje elektromobility. Počítá přitom zejména s unijními fondy. Tento důvod podle expertů patrně přilákal také automobilku Volkswagen, která chce na Iberském poloostrově vedle baterií vyrábět rovněž elektromobily.
Loni však bylo z celkového rozpočtu programu, který činí 2,9 miliardy eur (téměř 69 miliard Kč), přiděleno kvůli technickým a administrativním problémům pouze 877 milionů eur, uvedla vláda. Zbývající prostředky budou vyplaceny v dalších fázích a mohli by je využít noví uchazeči, tedy i společnost Tata.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.