Tchaj-wan dráždí Čínu. Postavil vlastní ponorku
V posledních letech Peking úspěšně bránil Západu v dodávkách ponorek na Tchaj-wan. Nyní ostrovní stát uvádí na trh svůj první podvodní stroj, což má Čínu odradit od útoku.
Námořnictvo ostrovního státu Tchaj-wan testuje první ponorku, kterou země vyrobila. Loď třídy „Hai Kun“ byla postavena loďařskou firmou CSBC Corporation. Jedná se o malou válečnou ponorku po vzoru německých a nizozemských lodí z 80. let. Pro Tchaj-wan je ale velkým úspěchem, že zvládl postavit ponorku ve vlastní loděnici.
Roboty dokážou plašit ryby nebo rovnou zabíjet mořské hvězdice. A to v zájmu ochrany přírody, rybolovu a turistického ruchu. Otázkou ovšem je, zda to smějí dělat.Vědci vyvíjí roboty s povolením zabíjet, aby ochránili turistický ruch
Enjoy
Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen zahájila projekt ponorkového programu, když v roce 2016 nastoupila do úřadu. První z osmi plánovaných strojů představila v loděnici v pobřežním městě Kaohsiung. „Dříve byla stavba ponorky vyprojektované v naší zemi považována za nemožnou,“ řekla Tsai a doplnila, že od této chvíle budou podmořské čluny hrát v námořnictvu důležitou roli.
Od roku 2001 se Tchaj-wan pokouší získat nové ponorky, aby posílil své stárnoucí podvodní flotily, které se skládaly ze dvou ponorek třídy Hai Lung z 80. let 20. století vyrobených v Nizozemsku a dvou ponorek třídy GUPPY vyrobených v USA , které zažily akce ve druhé světové válce .
V roce 2003 nabídly USA, že poskytnou ponorky pro Tchaj-wan, ale protože USA od 50. let minulého století nevyráběly ponorky s dieselovým pohonem , a poté, co Tchaj-wan odmítl nabídku osmi renovovaných italských ponorek třídy Nazario Sauro kvůli jejich stáří , pokus o získání ponorek vyrobených v zahraničí byl odložen ve prospěch domácích možností.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.