Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tchaj-wan dráždí Čínu. Postavil vlastní ponorku

Tai-Wan představil svou ponorku
總統府
Michal Nosek
nos

V posledních letech Peking úspěšně bránil Západu v dodávkách ponorek na Tchaj-wan. Nyní ostrovní stát uvádí na trh svůj první podvodní stroj, což má Čínu odradit od útoku. 

Námořnictvo ostrovního státu Tchaj-wan testuje první ponorku, kterou země vyrobila. Loď třídy „Hai Kun“ byla postavena loďařskou firmou CSBC Corporation. Jedná se o malou válečnou ponorku po vzoru německých a nizozemských lodí z 80. let. Pro Tchaj-wan je ale velkým úspěchem, že zvládl postavit ponorku ve vlastní loděnici. 

Robotická napodobenina okounka pstruhového a vpravo jeho „kořist“ – škodlivá živorodka komáří.

Vědci vyvíjí roboty s povolením zabíjet, aby ochránili turistický ruch

Roboty dokážou plašit ryby nebo rovnou zabíjet mořské hvězdice. A to v zájmu ochrany přírody, rybolovu a turistického ruchu. Otázkou ovšem je, zda to smějí dělat.

Přečíst článek

Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen zahájila projekt ponorkového programu, když v roce 2016 nastoupila do úřadu. První z osmi plánovaných strojů představila v loděnici v pobřežním městě Kaohsiung. „Dříve byla stavba ponorky vyprojektované v naší zemi považována za nemožnou,“ řekla Tsai a doplnila, že od této chvíle budou podmořské čluny hrát v námořnictvu důležitou roli.

Od roku 2001 se Tchaj-wan pokouší získat nové ponorky, aby posílil své stárnoucí podvodní flotily, které se skládaly ze dvou ponorek třídy Hai Lung z 80. let 20. století vyrobených v Nizozemsku a dvou ponorek třídy GUPPY vyrobených v USA , které zažily akce ve druhé světové válce .

V roce 2003 nabídly USA, že poskytnou ponorky pro Tchaj-wan, ale protože USA od 50. let minulého století nevyráběly ponorky s dieselovým pohonem , a poté, co Tchaj-wan odmítl nabídku osmi renovovaných italských ponorek třídy Nazario Sauro kvůli jejich stáří , pokus o získání ponorek vyrobených v zahraničí byl odložen ve prospěch domácích možností. 

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme