Těch dotací se nevzdáme. Agrofert z Babišových fondů opět žaluje stát kvůli nečinnosti

Agrofert ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše (ANO) podal dvě žaloby na nečinnost na ministerstvo životního prostředí (MŽP). Jeho úředníci ani po více než roce nerozhodli o dvou žádostech firmy o dotace. Píše o tom web iRozhlas.cz. Dotace podle něj spadají do období, kdy byl Babiš premiérem a vztahoval se na něj zákon o střetu zájmů.
"Žaloby se týkají nečinnosti ve věci rozhodnutí o žádostech o podporu dvou projektů," uvedla k žalobám bez bližších podrobností mluvčí ministerstva Lucie Ješátková.
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začal ukončovat 28 žádostí o dotace dceřiných společností Agrofertu, firmy tak na své projekty nedostanou více než půl miliardy korun. Poté, co Evropská komise loni na jaře poslala do Česka závěr auditu ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v oblasti zemědělských dotací a vystavila pokutu, je jasné, že Evropská unie peníze neproplatí. Firmy se mohou odvolat nebo i soudně bránit. Napsal to server iRozhlas.cz. Holding Agrofert je součástí Babišových svěřenských fondů.
Stát zarazil dotace za půl miliardy firmám Agrofertu z Babišova fondu. Budou se soudit?
Zprávy z firem
Agrofert se k žalobám vyjadřovat nechtěl. "Platí, že to nebudeme jakkoliv komentovat," cituje server mluvčího holdingu Pavla Heřmanského.
Dotace z dob Babišova premiérství
MŽP spravuje operační program Životní prostředí. Dceřiné společnosti Agrofertu o dotace požádaly v době, kdy byl Babiš premiérem. Žádosti podle webu skončily na seznamu projektů, které jsou způsobilé pro čerpání, ale nebyl na ně dostatek peněz. To se ale před více než rokem změnilo.
Na komentář Dalibora Martínka popisující cestu Andreje Babiše až k osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo reagovala řada čtenářů, Některé reakce vybíráme.
Dopis čtenáře: Že Babiš krade? Tenhle stát byl založen na lži a krádežích
Názory
"Úředníci si s žádostmi nevěděli rady. Loni v březnu se kvůli tomu sešla třináctka zástupců různých úřadů, které rozdělují unijní dotace, na ministerstvu pro místní rozvoj. Řešili, jestli dotace ze zásobníků podané ještě za Babišovy vlády mohou nyní firmám přiklepnout. A to i z pohledu evropské legislativy ke střetu zájmů, ta je totiž přísnější než tuzemská," píše web.
"Předpokládáme, že nehledě na průběh soudních řízení bude o projektech rozhodnuto v horizontu příštích měsíců," dodala mluvčí MŽP Ješátková. Dotaz, proč ani rok po zmíněném jednání na ministerstvu pro místní rozvoj nemá ministerstvo o žádostech jasno, nechala bez odpovědi.
Agrofert již dříve se žalobou uspěl
Dceřiné společnosti Agrofertu už dříve uspěly u soudu se žalobou na nečinnost ministerstva průmyslu a obchodu. Důvodem bylo rovněž dlouhé rozhodování o dotacích.
Česko může požádat EU proplacení dotací pro holding Agrofert, které byly dosud zablokované kvůli auditnímu prověřování střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle webu iROZHLAS.cz to uvedla Evropská komise (EK) v dopise českým úřadům.
Brusel odblokoval peníze na projekty Agrofertu
Money
Server připomíná, že dlouhé rozhodování úřadů je dáno auditem ke střetu zájmů Evropské komise, který byl v Česku na začátku roku 2019 a který se zaměřil na tehdejšího premiéra Babiše a dotace pro koncern Agrofert, který má vložený ve svěřenských fondech.
Audit konstatoval, že Babiš byl jako člen vlády ve střetu zájmů a dceřiné firmy Agrofertu neměly během jeho vládního působení na dotace nárok. Babiš ale jakýkoliv konflikt zájmů odmítá.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neproplatí evropské dotace za 40 milionů korun, případně je bude vymáhat zpět. Důvodem je střet zájmů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO), uvedl server iROZHLAS.cz. Příjemci dotací totiž v projektech ve výběrových řízeních vybrali firmy z holdingu Agrofert, a to podle ministerstva v rozporu se zákonem. Peníze byly určené například školám, školnímu statku či Olomouckému kraji.
Agrofert přijde o 40 milionů evropských dotací. Kvůli Babišovu střetu zájmů, tvrdí ministr Bartoš
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.