Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Teplator zamíří na Ukrajinu. Český projekt chce v budoucnu otestovat město Slavutyč

Jaderný Teplator z ČVUT chce v budoucnu využívat ukrajinské město Slavutyč
Teplator
 ČTK

Český projekt Teplator, který používá jadernou energii pro výrobu tepla, by jako první mohlo v budoucnu využít severoukrajinské město Slavutyč. Společnost World ThermoExport uzavřela s ukrajinskými partnery smlouvu o budoucím odběru technologie, kterou vyvíjejí vědci z ČVUT. Smlouva počítá s dodávkou po skončení války na Ukrajině a po dokončení licenčního řízení technologie.

Projekt na vytvoření malého modulárního reaktoru, který by měl sloužit jako jaderný zdroj pro levné centrální vytápění, vznikl před více než šesti lety. Vyvíjejí ho vědci pod vedením Radka Škody z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v Praze.

Vztah k Černobylu

Město Slavutyč je napojeno na centrální systém vytápění, proto je podle tvůrců projektu pro Teplator ideální. Město vzniklo mezi lety 1986 a 1988 krátce po havárii černobylské jaderné elektrárny jako nové město pro obyvatele evakuovaného města Pripjať. V současné době má Slavutyč asi 27 tisíc obyvatel.

ČEZ umožní 160 tisícům klientům s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

ČEZ umožní svým klientům s cenami energií nad stropem přechod na nižší tarif

Zhruba 160 tisíc zákazníků energetické společnosti ČEZ, kteří mají od loňska ceny energií dlouhodobě zafixovány nad úrovní vládního cenového stropu, bude moci přejít na nižší tarif.

Přečíst článek

„Toto město je plné energetiků, inženýrů a specialistů se vztahem k jaderné energetice a odstraňování následků havárie v Černobylu," uvedl Škoda. Upozornil, že město je součástí Severoukrajinského jaderného hubu. „Účast českého Teplatoru v této odborné platformě přispěje k jeho dalšímu rozvoji a na druhou stranu ukrajinským partnerům přinese možnosti energetického a teplárenského vzdělávání do budoucna," doplnil Škoda.

Smlouva zatím neobsahuje přesná vymezení, kdy, v jakém množství a za jakých podmínek bude technologie na Ukrajinu dodána. Podle Škody je to například z důvodu současného konfliktu na Ukrajině a také licenčního řízení, které bude teprve letos zahájeno.

Dlouhé čekání na licenci

Technologie je aktuálně patentovaná a licenční zařízení zástupci projektu chystají v Kanadě. Licencování a následné uvedení do zkušebního provozu nebude podle Škody jednoduché a může trvat až pět let.

Podle ukrajinské společnosti Teploatom Service, která bude zástupcem pro implementaci technologie s následnou výstavbou a řízením ve Slavutyči, by Teplator měl být součástí skupiny malých modulárních reaktorů v zemi. Ukrajina jich podle ní do budoucna plánuje postavit kolem dvou desítek. Ukrajinská delegace se s technologií seznámila při předchozích jednáních.

Třinecké železárny: Největší podíl na objemu prodeje měl stejně jako v předchozích letech drát.

Třinecké železárny ustály krize a masivně investují do dekarbonizace výroby

Třinecké železárny loni ustály výpadky dodávek železné rudy kvůli válce na Ukrajině i energetickou krizi. Zisk oproti předchozímu roku poskočil o miliardu na téměř 2,4 miliardy korun. Letos firma výrazně investuje do ekologizace výroby oceli, od uhlí přejde k plynu.

Přečíst článek

Hlavní podíl ve firmě Teplator drží společnost IPC Holding. Podle jejího šéfa Petra Pávka bude pro budoucnost projektu nezbytné vícezdrojové financování. Jen licenční řízení podle něj vyjde na 50 až 100 milionů korun a prototyp technologie bude stát přes miliardu korun.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (IAEA) definuje malé, střední a velké reaktory podle výstupního elektrického výkonu. Jako malé reaktory jsou klasifikovány reaktory do 300 MWe. Elektrický megawatt (MWe) je jednotka používaná v jaderné energetice, představuje elektrický výkon generátoru.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ruský samohybný raketomet „Grad“

Plané sliby? Rusové stále útočí na energetickou infrastrukturu, uvedl Zelenskyj

Přečíst článek
Doporučujeme