První evropská fabrika Tesly by mohla začít vyrábět elektroauta ještě letos
Elon Musk, nejbohatší muž na světě a zakladatel automobilky Tesla, už brzy přestřihne slavnostní pásku u vstupu do zbrusu nové fabriky. První evropská továrna Tesly, která se staví nedaleko Berlína, by mohla začít vyrábět ještě letos. Prohlásil to braniborský ministr hospodářství Jörg Steinbach.
V pondělí, po dvaceti dnech trvání, skončila opakovaná veřejná online konzultace, která byla nezbytná pro vydání konečného souhlasu k provozu. Braniborský ministr hospodářství Steinbach nepředpokládá, že z ní vzejdou závažnější problémy.
Majetek Česka činí 5,85 bilionu korun, takže šéfovi Tesly Elonu Muskovi by po takovém nákupu zbylo 1,15 bilionu, což v žebříčku nejbohatších světa stále stačí na 27. místo.Musk si může koupit celé Česko
Názory
Konzultaci se úřady rozhodly zopakovat kvůli námitkám ekologických aktivistů, kteří nebyli spokojení s organizací původního řízení a s tím, že proces se konal online. Do opakované konzultace se ale mohli zapojit jen účastníci té předchozí. Úřady nyní musí nové řízení vyhodnotit, poté padne rozhodnutí o povolení k provozu.
Šéf Tesly Elon Musk, který továrnu v braniborské obci Grünheide v říjnu navštívil, tam chtěl výrobu elektromobilů zahájit už tento měsíc, což je ale nepravděpodobné. Nyní hovoří o spuštění produkce nejpozději do konce prosince. Tento termín je podle Steinbacha reálný, pokud se nyní neukážou žádné výraznější problémy.
Technologický gigant Apple chce urychlit vývoj svého samořídícího elektrického auta Apple Car. Původní plány ještě na začátku letošního roku počítaly s tím, že do veřejného provozu by se mělo auto dostat do šesti až sedmi let, nyní by to mělo být do roku 2025. Uvedl to server Bloomberg.com s tím, že je to velice náročný úkol, i kvůli tomu, že i ostatní adepti jako Tesla či sesterská společnost Google Waymo s vývojem svých modelů tápou a žádný tak není zatím připraven pro ostrý provoz. Poté, co o tom agentura informovala, akcie Applu posílily až o 2,4 procenta na 157,23 dolaru. Apple urychlí vývoj samořídícího auta, vyjet do ulic by mělo do čtyř let
Zprávy z firem
V předchozí online konzultaci veřejnost a ekologové varovali především před možným znečištěním pitné vody v regionu, negativními dopady na okolní les či před nedostatečnými plány pro případy havárie. Tesla s výtkami nesouhlasí a zdůrazňuje nezbytnost rychlého spuštění výroby kvůli boji s klimatickými změnami.
Továrna, které Tesla říká gigafactory, a přilehlý závod na výrobu baterií by měly ročně produkovat alespoň 500 tisíc elektromobilů a generovat kapacitu 50 gigawatthodin. Tím by se v obou případech dostaly před konkurenční firmy v Německu.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.