Tesla má zisk přes miliardu dolarů. Lépe než konkurence ustála čipový hladomor
Zisk automobilky Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci.
Zisk za období od dubna do června meziročně stoupl na 1,1 miliardy dolarů (23,9 miliardy korun) ze 104 milionů dolarů před rokem. Zásluhu na něm měl dobrý prodej levnějších vozů Model 3 sedan a Model Y.
Společnost miliardáře Elona Muska to uvedla v pondělí po skončení burzovního obchodování. Výsledky výrazně překonaly odhady analytiků.
Tržby se ve druhém kvartálu zvýšily o 98 procent na 12 miliard dolarů. Tesla už dříve sdělila, že v uvedeném období dodala na trh poprvé více než 200 tisíc vozů.
Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta. Nikl do baterií Tesly bude automobilka nakupovat od Australanů
Zprávy z firem
Čipy budou dál problém
Dodávky čipů představují i nadále problém a mohly by ohrozit růst ve druhém pololetí, sdělila automobilky, přesto nesnížila, ale ještě zvedla svůj předchozí odhad, že v roce 2021 zvýší dodávky oproti předchozímu roku, kdy zákazníkům předala přes půl milionu vozů, a to o 50 procent.
Firemní investice do bitcoinu se vzhledem ke slabému kurzu této kryptoměny v uplynulých měsících vyvíjely hůře. Koncern kvůli němu musel odepsat 23 milionů dolarů, zatímco v prvním čtvrtletí díky investici 1,5 miliardy dolarů do bitcoinu zaznamenal mimořádný zisk zhruba 100 milionů dolarů. Aktuálně firma vlastní bitcoiny za 1,31 miliardy dolarů (28 miliard korun).
Tesla ale těžila z obchodování s emisními certifikáty, které ostatní automobilky potřebují, aby si vylepšily emisní bilanci a splnily nařízení platná v Kalifornii nebo v Evropě. Firma díky těmto smlouvám ve druhém čtvrtletí vydělala 354 milionů dolarů (7,7 miliardy korun). Meziročně a ve srovnání s předchozím kvartálem je to ale méně.
Akcie Tesly reagovaly na výsledky umírněně. Po uzavření obchodování ale nějakou dobu přidávaly i přes tři procenta.
Hodnota světově nejznámější kryptoměny bitcoinu se po delší době opět výrazněji zvedá. Přiblížila se hranici 40 tisíc dolarů. Bitcoin skokově posiluje. Pomohl tomu Musk, Dorsey i Amazon
Money
Masivní zdražování, rostoucí nedůvěra v systém, vzkazy vlivných influencerů i chování nejbohatších lidí planety. Zdá se, jako by digitální aktiva byla sázkou na jistotu.Stanislav Šulc: Vsadit vše na bitcoin? Raději ještě počkejte
Názory
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.