Tesla si objednala speciální skla za miliony dolarů, a neví proč. Zkoumá, jestli kvůli nové Muskově obří vile

Vedení Tesly začalo vyšetřovat, na co byly určeny tuny speciálního velkoformátového skla, které si firma objednala za miliony dolarů. Jednou z hypotéz je, že měly tvořit fasádu nového obřího domu, který měl vzniknout nedaleko Austinu pro šéfa automobilky Elona Muska a zda a jak to souvisí s Muskovým plánem výstavby zcela nového města pro zaměstnance Tesly či SpaceX zvaného Snailbrook, uvedl deník The Wall Street Journal.
Uvnitř Tesly byl známý jako „Projekt 42“, který počítal s vybudováním obrovské prosklené budovy poblíž sídla automobilky v texaském Austinu, ale mimo hlavní město. Interně byl tajný projekt popsán jako dům pro generálního ředitele Elona Muska, napsal deník The Wall Street Journal. A to by byl problém – použitím firemních peněz na soukromé účely by se mohl Musk dopustit nekalého činu, dodal deník.
Miliardář a vizionář Elon Musk plánuje postavit vlastní město nazvané Snailbrook na části z tisíců akrů nově zakoupených pastvin a zemědělské půdy nedaleko hlavního města Texasu Austinu, kam se loni přemístil i se sídlem automobilky Tesla. Jeho vize spočívá ve vytvoření jakéhosi utopického městečka v sousedství jeho továren Tesla, SpaceX a Boring Company, kde by jejich zaměstnanci mohli žít a pracovat, napsal deník The Wall Street Journal.
Vítejte u Šnečího potoka. Musk chystá v Texasu vlastní město s továrnami Tesly či Boring Co. a jejich zaměstnanci
Leaders
Plány projektu, na kterém zaměstnanci Tesly diskrétně pracovali minulý rok, se postupem času měnily, řekli WSJ lidé obeznámení s věcí. Jeden koncept ukazoval strukturu ve tvaru zkrouceného šestiúhelníku s továrnou Tesly v pozadí. Další pak měl podobu rozlehlého proskleného kvádru s obytnou čtvrtí v okolí, přičemž hlavní objekt vypadal, že zahrnuje ložnice, koupelny a kuchyně, uvedly zdroje deníku WSJ. V jednu chvíli se mezi zaměstnanci objevily i spekulace, že by součástí Projektu 42 mohlo být muzeum.
K čemu potřebujeme tolik skla, ptají se zaměstnanci
Zakázka za miliony dolarů na specializované sklo – typ velkoformátových panelů používaných na fasádách budov – vyvolala u některých zaměstnanců obavy, k čemu budou materiály použity. Poté členové představenstva Tesly prošetřovali, zda nebyly zneužity zdroje společnosti a zda v tom hrál roli sám Musk. V rámci interního šetření také vedení Tesly zkoumalo, kolik času zaměstnanci na projektu strávili času.
Trefit dno bývá cílem investorů, ačkoli to je nemožné. Trefit dno akcií Tesly však zase tak složité nebylo. A kdo nakoupil akcie slavného výrobce elektromobilů letos v lednu, sklízí nyní zisk kolem 150 procent. Důvody? Tady jsou.
Analýza: Zázračných 150 procent. Jak Tesla dokázala za půl roku vydělat investorům tolik?
Trhy
Výsledek vyšetřování ve firmě a stav projektu se zatím nepodařilo zjistit. Tesla, Musk a Robyn Denholm, který je předsedou představenstva Tesly, na žádosti deníku WSJ o komentář nereagovali.
Zásady společností týkající se toho, co tvoří osobní nebo profesní výdaje vedoucích pracovníků velkých firem, se liší v závislosti na firmě a mohou mít širokou volnost, říkají podle WSJ odborníci na správu a řízení společností. Kompenzační balíčky mohou zahrnovat přístup k firemnímu letadlu, pomoc od finančního poradce nebo třeba členství v prestižním country klubu.
Experti také říkají, že pro správní rady je vzácnější podepisovat souhlas s používáním firemních finančních prostředků pro osobní bydlení, ačkoli se to může stát v souvislosti s částmi domů využívaných jinak k pracovním účelům.
Muskovy plány na utopické město Snailbrook
Gigatovárna Tesly u Austinu je klíčovou součástí Muskova expandujícího obchodního impéria ve státě „osamělé hvězdy“, v němž sídlí i továrny společností SpaceX a Boring Company. Musk a zaměstnanci jeho společností již dříve více či méně konkrétně popsali vizi „utopického města“ s názvem Snailbrook podél řeky Colorado v okrese Bastrop, asi 55 kilometrů jihovýchodně od Austinu, uvedl The Wall Street Journal začátkem tohoto roku.

Muskova vize spočívá ve vytvoření jakéhosi utopického městečka v sousedství jeho továren Tesla, SpaceX a Boring Company, kde by jejich zaměstnanci mohli žít a pracovat. Muskovi spolupracovníci v souvislosti také hledali nemovitost v oblasti Austinu právě i pro jejich šéfa, uvedl deník.
[[Twitter status: https://twitter.com/chapambrose/status/1595054392935333889?s=20]]
Nejvyšší počet dolarových milionářů, stomilionářů a miliardářů na světě žije v New Yorku. V žebříčku sestaveném poradenskou společností Henley & Partners je hned polovina z první desítky měst, do nichž se stahují ti nejbohatší, v USA, dva zástupce má Čína, po jednom Japonsko, Velká Británie a Singapur. Oproti předchozímu žebříčku je patrný výrazný vzestup amerického Austinu a Houstonu, což souvisí s přesunem Bit Tech firem z Kalifornie, a také Rijádu či Dubaje, uvedl server CNBC.
Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.