Trh s elektromobily je v útlumu. Tesla plán rozšíření výroby v Německu stejně zachová

Americký výrobce elektromobilů Tesla nadále počítá s rozšíření své jediné evropské továrny v německém Grünheide, časový plán si ale ponechá otevřený. Na vině je především obtížná situace na trhu.
"Pevně věříme, že se trh zotaví. Je samozřejmě otázkou, jak rychle a kdy," řekl agentuře DPA ředitel závodu André Thierig. "Nebudeme ale investovat několik miliard do rozšíření továrny, aniž by byly zcela jasné signály, že si to trh vyžádá," zdůraznil. Závod stále jede na tři směny pět dní v týdnu, upřesnil Thierig, který v automobilovém průmyslu pracuje téměř 25 let.
Trh s elektromobily je ale v útlumu. Podle údajů Spolkového úřadu pro motorovou dopravu se v Německu za prvních šest měsíců letošního roku zaregistrovalo 184 tisíc nových elektromobilů, z toho 21 tisíc byly vozy Tesla. Stejné období loňského roku bylo lepší - tehdy bylo zaregistrováno 220 tisíc, včetně 36 tisíc vozů Tesla.
Pokles zisku pokračuje
Společnost vedená miliardářem Elonem Muskem uzavřela druhé čtvrtletí za sebou s poklesem zisku, tentokrát o 45 procent na 1,48 miliardy dolarů. Tržby ale překvapivě vzrostly.
Tesla vyrábí elektromobily v braniborském Grünheide už více než dva roky. Podle údajů společnosti tam pracuje téměř 12 tisíc zaměstnanců. Automobilka plánuje zvýšit výrobu z odhadovaných 250 tisíc vozů na jeden milion vozů ročně. Kromě slabého trhu ale rozšíření závodu zdržují i protesty ekologických aktivistů.
Americký miliardář Elon Musk chce věnovat měsíčně zhruba 45 milionů dolarů (1,05 miliardy korun) organizaci, která usiluje o zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států. Informoval o tom deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované zdroje obeznámené se situací.
Musk chce Trumpa za prezidenta. Podpoří jej desítkami milionů dolarů měsíčně
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.