Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tesla triumfuje s Model S Plaid, je to nejrychlejší elektroauto

Tesla představila nový Model S Plaid.
Tesla Motors
 ČTK

Model S Plaid z produkce Tesly zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což odpovídá zhruba 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Maximální rychlost vozu dosahuje 320 kilometrů za hodinu a dojezd má asi 630 kilometrů.

Model S Plaid je dosud nejrychlejší elektromobil z produkce Tesly a podle slov šéfa Tesly Elona Muska jde také o nejrychlejší sériově vyráběný elektromobil na světě. Musk vylepšený Model S představil na akci pro zákazníky v závodě v kalifornském městě Fremont a označil, uvedl ho jako vůz, který je „rychlejší než Porsche a bezpečnější než Volvo”.

Tesla dosud vyráběla čtyři vozy: Model S, X, 3 a Y. Poslední dvě jmenovaná přitom tvoří většinu globálního prodeje automobilky. Model S Plaid má dojezd asi 630 kilometrů. Jeho maximální rychlost přesahuje 320 kilometrů za hodinu. Podle webu Tesly stojí 130 tisíc dolarů (2,7 milionu korun).

Automobilka původně plánovala ještě luxusnější model, Model S Plaid+, s ještě delším dojezdem (830 kilometrů), od jeho výroby ale upustila. „Plaid+ jsme zrušili. Není nutný, protože už Plaid je dobrý,” napsal Musk minulý týden na twitteru. 

Model S Plaid podle webu automobilky zrychlí z nuly na 60 mil za hodinu, což zhruba odpovídá 100 kilometrům za hodinu, za 1,99 vteřiny. Model S Tesla na trh uvedla v roce 2012. Spojení „Plaid Mode”, ze kterého pochází název jeho nástupce, odkazuje na „absurdní rychlost” ve filmu Spaceballs z roku 1987, který režíroval Mel Brooks.

Musk poukázal také na zábavní systém auta, který se podle něj vyrovná úrovni herní konzole PlayStation5. Zvuk přirovnal k zážitku z domácího kina. Zdůraznil, že tento aspekt vozu bude nabývat na důležitosti s rostoucí autonomií aut. „Budete se chtít dívat na filmy, hrát hry, používat internet,” konstatoval.

Na konci akce šéf Tesly oznámil, že prvních 25 vozů dodá automobilka ihned, brzy dosáhne produkce několika set vozů týdně a v příštím čtvrtletí tisícovky týdně.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Kryštof Kněžínek a Jakub Hotěk

Seriál Elektromobilita: Jak šel čas s elektromobily a co přinese jejich nejistá budoucnost

Přečíst článek
Doporučujeme