Test trpělivosti pro jablíčkáře. Dodávky prémiových iPhonů z Číny se zpozdí, přiznal Apple

Zákazníci americké společnosti Apple si na nové modely chytrých telefonů iPhone 14 Pro a 14 Max počkají déle. Firma uvedla, že za to mohou přísná pandemická opatření v čínském městě Čeng-čou, kde se tyto modely vyrábějí. O kolik se dodávky zpozdí, ale firma neupřesnila, informovala agentura AP.
Úřady ve městě Čeng-čou vyhlásily pandemická omezení a uzávěry minulý týden ve středu, a to na sedm dní. Ve městě je závod společnosti Foxconn, kde se telefony americké společnosti Apple vyrábějí. Některé případy koronaviru se potvrdily i v továrně, kde pracuje na 200 tisíc lidí.
„Závod nyní vyrábí s výrazně sníženou kapacitou,” oznámila americká společnost, která proto očekává nižší odbyt přístrojů iPhone 14 Pro a 14 Max, jejichž prodej začal v září. Apple tvrdí, že spolupracuje s dodavateli na rychlé obnově běžné úrovně výroby.
Několik případů koronaviru se potvrdilo i v závodě, kde se přístroje americké společnosti vyrábějí. Kvůli obavám z nákazy i tvrdých karanténních opatření tak část zaměstnanců z této velké továrny odešla. Foxconn dnes zahájil nábor zaměstnanců, uvedla stanice BBC. Dělníkům, kteří se vrátí do továrny, firma slibuje jednorázový bonus 500 jüanů (1700 korun) a zvýšení hodinové mzdy.
Čína vyhlásila sedmidenní protipandemickou uzávěru ve městě, kde je největší světový závod na přístroje iPhone americké společnosti Apple. Informovala o tom agentura Reuters. Továrna patří firmě Foxconn a nachází se ve městě Čeng-čou ve střední Číně. Opatření se patrně odrazí na produkci nejnovějších přístrojů iPhone 14. Čínský výrobce elektromobilů Nio pak dnes ohlásil, že kvůli protipandemickým uzávěrám pozastavil výrobu.
Čína kvůli stovkám případů covidu uzavřela desetimilionové město i s největší továrnou na iPhone na světě
Politika
Problémy s dodávkami telefonů firmu Apple zasáhly ve čtvrtém čtvrtletí, kdy se většinou prodej zvyšuje. Foxconn proto informoval, že přehodnocuje výhled hospodaření na poslední čtvrtletí letošního roku.
Čína v pondělí ohlásila nejvyšší přírůstek nových případů nákazy koronavirem za posledních šest měsíců. Úřady zaznamenaly přes 5600 čerstvě nakažených. Peking aplikuje takzvanou nulovou toleranci, což vede k přísným uzávěrám i v případech, že se potvrdí jen několik málo případů nákazy. Odborníci ale poukazují na to, že takový přístup k pandemii poškozuje čínskou a potažmo i světovou ekonomiku.
Americká společnost Apple bude muset splnit směrnici Evropské unie a u svých telefonů iPhone přejde na nabíječku typu USB-C. Uvedl to marketingový ředitel Greg Joswiak.
Apple se podřídí, iPhony dostanou „evropský“ konektor
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.