Textilka Juta miliardáře Hlavatého i v covidu zvýšila zisk. Nakupovala levněji
Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem loni zvýšila zisk o 56 procent na rekordních 806 milionů korun. Přispěl k tomu příznivý kurs koruny i levnější vstupy.
Tržby Juta zvedla o dvě procenta na 7,8 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy, kterou firma založila do Sbírky listin. Juta, kterou vlastní podnikatel Jiří Hlavatý, vyrábí textilie pro stavebnictví a zemědělství, umělé trávníky a další technické textilie.
Export Jutě loni zajistil 85 procent tržeb, celkem firma vyvážela do 61 zemí světa. Největším odbytištěm byly země Evropské unie s tržbami 5,5 miliardy korun. V Česku Juta prodala výrobky a zboží za 1,2 miliardy korun.
„Dokázali jsme udržet prodejní ceny a sehnat levnější suroviny, tedy poplypropylen a polyetylen,” uvedla v pátek pro server E15 ekonomická ředitelka společnosti Marie Čermáková. V růstu Juty se podle ní projevilo zvýšení hmotné výroby, investice z minulých let a pomohlo i to, že asijské země, které byly značně zasažené koronavirem, nedokázaly do Evropy dovézt zboží.
Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice
Leaders
Loni Juta investovala 609 milionů korun po předloňských 792 milionech korun. Průměrný počet zaměstnanců snížila o 80 na 2193. Jejich mzdy loni vzrostly v průměru o šest procent na 33 641 korun měsíčně.
Pro letošní rok Juta v květnu plánovala hrubý zisk 845 milionů korun po loňském hrubém zisku 986 milionů korun a tržby na úrovni osmi miliard korun. Kvůli zdražení surovin, energií a dalších materiálů ale bude zisk podle Čermákové nižší.
Za první čtyři měsíce letošního roku Juta zvýšila tržby o 18 procent na 2,98 miliardy korun a vykázala hrubý zisk 295 milionů korun. Zaměstnanců měla 2240. Letošní investice by měly činit 700 milionů korun.
Juta má 17 závodů, z nichž osm je ve Dvoře Králové. Další závody má v Olomouci, Jaroměři, Úpici, Turnově, Bernarticích u Trutnova a ve Višňové u Frýdlantu v Čechách.
Colin Huang patřil díky úspěchu jeho platformy Pinduoduo k nejrychleji bohatnoucím Číňanům. Když ale tamní úřady začaly regulovat e-commerce giganty, Huang byl tím, kdo začal chudnout nejvíc. Od ledna letošního roku tak již přišel o téměř 28 miliard dolarů.Největší smolař roku? Zakladatel Pinduoduo doplácí na čínské regulace
Zprávy z firem
Známý aktivistický akcionář firmy ČEZ Michal Šnobr v červenci prodá svůj herní řetězec JRC Czech. Jde prý trochu konsolidovat své rozkročení - chce se soustředit na rozvoj Amenity Resorts a návazný byznys včetně farem a současně se aktivněji vrátí i na kapitálové trhy. A s větším kapitálem. „Přichází správná doba,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz.Michal Šnobr: Jsem investor, akcionář, hoteliér, zemědělec i fanda Lega
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.