Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

TikTok neprodáme, obvinění USA jsou absurdní, reagovala čínská ByteDance

Aktivní uživatelé a tvůrci obsahu na TikTok protestují před budovou Kapitolu.
Profimedia
 ČTK

Čínská společnost ByteDance navzdory tlaku ze Spojených států nemá v úmyslu prodat svoji videoaplikaci TikTok. Američané označují TikTok za bezpečnostní hrozbu, protože v Číně existuje relativně nový zákon, na základě něhož místní firmy mají povinnost sdílet data o svých uživatelích s místními úřady, potažmo vládou.

Reklama

Spojené státy přijaly zákon, který firmu ByteDance nutí k prodeji TikToku, jinak bude v Americe sociální síť zakázána. Čínská matka se tomuto postupu brání. Uvedl to server zpravodajské televize BBC. Odvolává se na oznámení firmy na jejím oficiálním účtu na sociální síti Toutiao, kterou ByteDance vlastní.

TikTok začátkem tohoto týdne uvedl, že zákon hodlá napadnout u soudu. Firma tuto právní úpravu považuje za protiústavní.

Aktivní uživatelé a tvůrci obsahu na TikTok protestují před budovou Kapitolu.

Stanislav Šulc: Zákaz TikToku v USA. Skvělé opatření, které nic nezmůže

Bezprecedentní opatření reagující na bezprecedentní událost. Tak by bylo možné vnímat zákaz čínské sociální sítě TikTok v USA. Kdyby ovšem digitální technologie nefungovaly tak, jak reálně fungují, tedy bez hranic. Přesto jde o velmi důležité opatření. Které ovšem opravdu nic nezmůže. I kdyby na konci čínská společnost ByteDance své americké aktivity prodala.

Přečíst článek

Oznámení firmy ByteDance se objevilo v reakci na zprávy v médiích, podle kterých podnik zkoumá možnost prodeje TikToku bez algoritmu, s kterým aplikace pracuje.

Reklama

„Zprávy zahraničních médií o prodeji TikToku firmou ByteDance nejsou pravdivé,“ uvedla společnost. Dodala, že nemá žádné plány na prodej TikToku.

Americká paranoia

Zpřísnění kontroly čínské vlády nad soukromými společnostmi vyvolalo v USA a dalších západních zemích obavy o to, jak velkou kontrolu má čínská komunistická strana nad společností ByteDance a nad daty, která má k dispozici. TikTok opakovaně popřel obvinění, že čínská vláda má nad firmou ByteDance kontrolu.

TikTok uvádí, že 20procentní podíl v ByteDance vlastní čínský zakladatel této firmy. Přibližně 60 procent firmy vlastní institucionální investoři, včetně velkých amerických investičních firem Carlyle Group, General Atlantic a Susquehanna International Group. Zbývajících 20 procent vlastní zaměstnanci z celého světa. Tři pětiny členů správní rady ByteDance jsou přitom Američané.

Čínská vláda obavy rovněž odmítla a označila je za paranoiu. Varovala také, že zákaz TikToku by se Spojeným státům vymstil.

Zákon nařizující „prodej, nebo zákaz“ podepsal tento týden americký prezident Joe Biden. Okamžitý zákaz TikToku v zemi však nehrozí. ByteDance má nyní devět měsíců na prodej podniku a další tříměsíční odklad, než bude možné případný zákaz uplatnit. To znamená, že termín prodeje by s největší pravděpodobností nastal v roce 2025, po prezidentských volbách v USA.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme