Tlak na Křetínského v Británii. Odbory pošty Royal Mail hrozí stávkou

Odborová organizace zastupující zaměstnance britské pošty Royal Mail pohrozila stávkou v případě, že český miliardář Daniel Křetínský, který usiluje o převzetí podniku, nesplní její požadavky, uvedl list Financial Times. Křetínský zprávu nekomentoval.
Generální tajemník svazu sdružujícího zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU Dave Ward uvedl, že svaz učiní „všechny potřebné kroky“, aby ochránil pracovní podmínky a povinnost pošty doručovat dopisy a balíky po celé zemi za stejnou cenu.
„Existují určité věci, při jejichž zasažení bychom přikročili k protestní akci,“ řekl Ward listu Financial Times. Svaz by se podle něj postavil mimo jiné proti snaze oddělit doručování dopisů od ziskovějšího doručování balíků.
Křetínského investiční společnost EP Group tento týden zvýšila svou předběžnou nabídku na převzetí firmy International Distributions Services (IDS), která je vlastníkem britské pošty Royal Mail. Nová nabídka činí 3,7 libry za akcii a celý podnik ohodnocuje na 3,5 miliardy liber (přes 100 miliard korun). IDS uvedla, že akcionářům doporučí přijetí nabídky.
Šestice největších tuzemských bank vydělala v prvním čtvrtletí 2024 celkem 17,9 miliardy korun. O rok dříve to bylo 14,8 miliardy korun, nárůst je tak více než pětinový. Vyplývá to z výsledků bank. Za růstem zisku už podle analytiků nejsou úrokové výnosy, ale vyšší příjmy z poplatků a provizí.
Šesti největším bankám v Česku letos stoupl čistý zisk o pětinu
Money
Křetínského nabídka obnovila obavy
Křetínský dal podle zdrojů listu Financial Times během jednání najevo, že nehodlá od společnosti Royal Mail oddělit její divizi pro doručování balíků GLS a že se chce vyhnout propouštění zaměstnanců.
„V tuto chvíli nechceme situaci komentovat,“ řekl v reakci na informace listu Financial Times mluvčí Křetínského investiční společnosti Daniel Častvaj.
Společnost Royal Mail loni se svazem CWU uzavřela dohodu o mzdách a pracovních podmínkách. Křetínského nabídka na převzetí však obnovila obavy odborů ze směřování podniku v době, kdy čelí konkurenci ze strany rivalů, jejichž zaměstnanci mají nižší mzdy a pružnější pracovní smlouvy, píše Financial Times.
Bude nájemní bydlení budoucností Česka? Češi se k němu uchylují. Ale často spíš z donucení než z vlastní vůle. Vlastnické bydlení je drahé, nájemní je proto nouzovou variantou. Jenže i tato varianta začíná hořknout.
Dalibor Martínek: Vlastníci bytů vyždímali nájemníky. Ceny nájmů přestávají růst
Názory
Klíčová národní infrastruktura
Společnost IDS tento týden oznámila, že EP Group souhlasila, že poskytne smluvní závazky k ochraně klíčových veřejných zájmů a uznání pozice britské pošty jako „klíčové součásti národní infrastruktury“. To podle IDS zahrnuje mimo jiné ochranu práv zaměstnanců a značky Royal Mail.
Britská ministryně pro podnikání a mezinárodní obchod Kemi Badenochová po setkání s představiteli IDS tyto smluvní závazky přivítala. Dodala nicméně, že bude na britské vládě, aby posoudila a schválila jejich přesnou podobu.
Ward uvedl, že odbory budu požadovat „více než přísliby“. „Budeme potřebovat velmi podrobnou diskuzi s Křetínským a jeho lidmi ohledně jejich plánů,“ dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.