Tohle se ekologům nebude líbit. Francie chystá atomové dluhopisy

Francouzský energetický gigant EDF připravuje první emisi dluhopisů na rozvoj atomové energie, uvádí agentura Bloomberg. Vydání těchto bondů umožnilo nedávné prosazení jaderné energie a plynu mezi zelené zdroje energie. Přesto mohou u velkých fondů narazit.
Evropou hýbe energetická krize kvůli válce na Ukrajině. A i kvůli tomu se Evropská komise rozhodla přechodně uznat jádro a plyn jako takzvaně „zelené“ zdroje energie. Toho chce nyní využít francouzská energetická společnost EDF, která jako první v Evropě plánuje emisi dluhopisů na financování výstavby nových či rozšíření stávajících jaderných zdrojů energie. Uvedla to agentura Bloomberg s tím, že až deset dalších společností v současnosti jedná s potenciálními investory.
„V následujících 12 měsících téměř jistě uvidíme situaci, kdy takzvané zelené fondy budou investovat do jádra,“ uvedl Arthur Krebbers, odborník na ESG ze společnosti NatWest. „Ale rozhodně nejde o bianco šek pro jádro a plyn. Podobné projekty stále musejí splňovat celou řadu environmentálních a bezpečnostních kritérií,“ dodal.
Dosavadní držitelé akcií energetického gigantu EDF na plánu francouzské vlády zestátnit podnik vydělali 53 procenta. Nechybí mezi nimi populární český investor Michal Semotan z J&T.
Deset miliard eur. Tolik Francouzi zaplatí za zestátnění svého ČEZ. Vydělají na tom i Češi
Zprávy z firem
6 z 10 investorů do toho může jít
Podle průzkumu britské banky Barclays, kterého se účastnily především evropské investiční fondy a další instituce, by do jaderných projektů začleněných mezi ESG investice prostředky vložilo zhruba 60 procent z nich.
I tak nelze očekávat, že podobné dluhopisové emise budou mít automaticky zajištěný odbyt. Spíše naopak. Greg Ritchie z Bloombergu se domnívá, že fondy zaměřující se na etické investice mohou podobné emise ignorovat navzdory rozhodnutí Evropské komise.
„Historické katastrofy jaderných elektráren, jako byly v Černobylu nebo Fukušimě, dělají z podobných bondů velmi složitě prodejné zboží,“ uvádí Ritchie.
Prodloužení chodu zbývajících tří německých jaderných elektráren nepomůže vyřešit stávající německou krizi s nedostatkem zemního plynu. V rozhovoru s televizí ZDF to prohlásil šéf regulační Spolkové agentury pro sítě (Bundesnetzagentur) Klaus Müller.
Expert: Jádro německou plynovou krizi nevyřeší. To spíš uhlí
Názory
Investoři dostanou možnost koupit skutečně zelené dluhopisy
I proto například EDF bude dávat případným investorům na výběr. „Samozřejmě víme, že spousta investorů nemohou prostředky vkládat přímo do jaderné energie kvůli interním zákazům. Vždy tak budou mít na výběr možnost nakoupit výlučně klasické zelené dluhopisy, tedy investovat do obnovitelných zdrojů či například vodní energie,“ uvedl pro Bloomberg mluvčí EDF.
Mezi takové fondy, které navzdory doporučení Evropské komise nechtějí investovat do jádra, patří například Rathbone Ethical Bond Fund spravující 2,3 miliardy liber. „Nezpochybňujeme, že jádro představuje nízkoemisní zdroj energie. Nicméně svět nečelí jen jedné hrozbě a například ztráta biodiverzity se nyní výrazně podceňuje. A my nevěříme, že lze dlouhodobě vytvářet energii z jádra a vyhořelé palivo bezpečně skladovat, aniž by to mělo dopad na životní prostředí a biodiverzitu,“ vysvětluje negativní postoj k jádru šéf fondu Bryn Jones.
Česko má nyní podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) zajištěné asi dvě třetiny roční spotřeby plynu. Pro letošní topnou sezonu tak bude plynu dost. Potřeba je ale podle něj řešit i ty následující. Zásobníky se po zimě budou muset znovu naplnit. Nyní se nadále plní plynem, který přichází z Ruska.
Síkela: Letos v zimě bude plynu ještě dost. Potom to bude horší
Politika
V druhém díle seriálu Kafe s prezidentem přinášíme rozhovor s bývalým rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou. Ve svých šestapadesáti letech už má za sebou osm let v čele Univerzity Karlovy, největší a nejvýznamnější tuzemské vysoké školy. Je ověnčen tituly jako prof, MUDr, MBA, DrSc. a několika dalšími. V kolika organizacích působí na významných funkcích ani nelze spočítat.
Tomáš Zima: Mám schopnost dávat lidi dohromady, spojovat je. A nikdy jsem nedělal křivárny
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.