Toyota má málo čipů, v listopadu milion vozů nevyrobí. Plán snižuje o 15 procent

Japonská automobilka Toyota Motor snížila plánovanou celosvětovou produkci na listopad až o 15 procent. Původně plánovala vyrobit jeden milion aut, plány ale mění kvůli narušení dodavatelských řetězců.
Vlivem pandemie a kvůli globálnímu nedostatku polovodičů se firma rozhodla snížit svou celosvětovou listopadovou produkci o 150 tisíc vozů. Navzdory tomu Toyota zachovala cíl vyrobit za celý finanční rok devět milionů aut.
„Vzhledem k tomu, že se stále potýkáme s nedostatkem některých dílů a nebudeme schopni dohnat předchozí výpadky ve výrobě, upravili jsme naše původní výrobní plány na listopad,“ uvedla firma.
Kdo si loni koupil ojeté auto, mohl ho v mnoha případech letos prodat dráž, a to i přesto, že bylo o rok starší.
Cena ojetin stoupla v průměru na čtvrt milionu, půjde dál nahoru
Money
Společnost informovala, že celková výroba by měla v listopadu dosáhnout 850 tisíc až 900 tisíc vozů. V Japonsku Toyota produkci sníží asi o 50 tisíc aut, v závodech mimo Japonsko o 50 tisíc až 100 tisíc vozů. Loni v listopadu tato japonská automobilka, která je z hlediska počtu prodaných vozidel největší na světě, vyrobila 830 tisíc vozů.
Razantní růst cen pohonných hmot u českých čerpacích stanic pokračuje. Ceny nafty i benzinu jsou nejvyšší od roku 2014. Důvod? Zdražující ropa z části podpořená i plynovou krizí v Evropě.
Benzin i nafta v Česku dál prudce zdražují. Může za to plynová krize
Money
Dopad na Českou republiku
Kvůli nedostatku čipů do palubní elektroniky stál zhruba čtyři týdny také závod Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíně. Odstávka s týdenní přestávkou začala 15. srpna, předtím byli zaměstnanci na celozávodní dovolené. Závod obnovil provoz 21. září. Po dobu odstávky dostávali pracovníci Toyoty 80 procent průměrného platu.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ze stejného důvodu, tedy kvůli nedostatku čipu do palubní elektroniky, od pondělí 18. října výhledově do konce roku výrazně omezí či zcela zastaví výrobu ve všech třech svých českých závodech.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.