Trable Liberty Ostrava. Huti hrozí, že jí dodavatel Tameh Czech zastaví dodávky energií
Huti Liberty Ostrava hrozí, že jí její dodavatel Tameh Czech během několika dnů zastaví dodávky veškerých energií. Huť mu totiž dluží a neplatí, a tak Tameh nemá za co nakupovat uhlí, uvedl mluvčí společnosti Tameh Patrik Schober. Mluvčí Liberty Kateřina Zajíčková řekla, že firma během dne vydá prohlášení. Na situaci upozornil server iDnes. Náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS) upozornil na to, že na vytápění Liberty je závislých mimo jiné i několik tisíc obyvatel města Vratimova, jež s hutí sousedí.
„Liberty Ostrava půl roku neplatí Tamehu za dodávané energie a dluží Tamehu dvě miliardy korun, respektive 1,2 miliardy ve fakturách po splatnosti. Kvůli tomu Tamehu došly peníze a uhlí dojde tento týden. Tím pádem Tameh nemůže vyrábět energie,“ řekl Schober. Kromě elektřiny jde i o různé plyny a páry.
„Nemáme prostě za co to uhlí koupit, protože Liberty neplatí, dluží, a když nemáme uhlí, tak nemáme z čeho vyrábět. Kotle se postupně začnou odstavovat,“ řekl Schober.
Mluvčí soudu Igor Krajdl i Zajíčková tento měsíc potvrdili, že Krajský soud v Ostravě vyhlásil individuální moratorium, které huti před firmou Tameh zajišťuje ochranu. O tuto ochranu požádala sama Liberty. Nyní jí tak běží třicetidenní lhůta na předložení plánu restrukturalizace.
Když přijdou na směnu, připadají si pracovníci huti Liberty Ostrava jako ve „městě duchů“, jak sami říkají. Není z čeho vyrábět, i když zakázky by byly. Huť dluží dodavatelům přes tři miliardy korun, z toho jen dodavateli energií, firmě Tameh, více než 1,5 miliardy. Mezi hutníky tak propuká panika, že přijdou o práci. Může jít o stovky, ale také tisíce lidí.Lukáš Kovanda: Z ostravských hutí je po desetiletích „město duchů“, lidé se bojí o práci
Názory
Zajíčková uvedla, že v souladu s moratoriem schváleným 29. listopadu, již Liberty navrhla řadu řešení včetně nabídky toho, že zatímco budou probíhat jednání, poskytne elektrárně potřebné uhlí na udržení provozu. „Abychom tento obchodní spor zasadili do kontextu, společnost Tameh využila nedávné energetické krize a během posledních 18 měsíců systematicky předražovala služby společnosti Liberty Ostrava. Přičemž toto jednání vedlo k tomu, že náklady na energie v Liberty Ostrava přepočtené na tunu oceli vzrostly od akvizice závodu v červenci 2019 o 340 procent,“ uvedla Zajíčková.
Průměrné přímé náklady huti na energii podle ní nyní činí 16 procent jejích variabilních nákladů na tunu oceli, přičemž v roce 2019 činily osm procent. „To v kombinaci s dalšími nárůsty vstupních nákladů a vysokou inflací znamená, že je téměř nemožné vyrábět ocel za cenu, která by nám umožnila efektivně konkurovat výrobcům ze zahraničí,“ uvedla mluvčí.
Tameh Czech je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. V době prodeje huti Liberty už existovala dlouhodobá dohoda o dodávce energií.
Temu, Shein, Aliexpress a spol. Levné čínské e-shopy vtrhly na západní trhy. Akcie Pinduoduo vzrostly letos o dvě třetiny. To bude ještě masakr. Sociální nákupy z Číny válcují západní internetové obchody
Trhy
Odboráři před prodejem huti skupině Liberty upozorňovali na možný problém kvůli tomu, že energetika nebyla součástí transakce. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty. Kvůli značnému zpoždění s platbami hrozil Tameh huti omezením dodávek energií už letos na jaře.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Poslední dobou čelí poklesu poptávky a stále častěji se objevují zprávy o tom, že má problémy platit své závazky.
Jedinou vysokou pec, kterou měla v provozu, odstavila firma v říjnu, kdy uvedla, že jde o dočasné odstavení na dva týdny kvůli nedostatečné poptávce. Později ale sdělila, že pec zůstane v tzv. teplém útlumu, kdy udržuje teplo podstatně nižší než při běžném provozu.
Česká vláda uleví energeticky náročným firmám částkou 3,5 miliardy. Pomoc je to „lepší než dostat drátem do oka“. Srovnatelná německá pomoc má být ale stonásobná – a desetinásobná po přepočtu na velikost ekonomiky, komentuje dnešní rozhodnutí Fialova kabinetu ekonom Lukáš Kovanda.Fiala pomáhá tak, aby se neřeklo. Zato Scholz, to je jiný grant
Názory
Tento týden Liberty oznámila, že chce co nejdříve spustit optimalizační plán a v lednu vysokou pec zprovoznit. Dočasně přeruší výrobu některých produktů, po kterých je slabá poptávka. Ocelové polotovary, ze kterých bude válcovat finální výrobky, chce výhodně nakupovat. V tiskové zprávě Liberty uvedla, že s dodavatelem energií jedná s cílem nakupovat u něj za běžné tržní ceny, což má huti umožnit provést její optimalizační plán.
Hejtman Jan Krkoška (ANO) připomněl, že kraj o pomoc požádal i vládu. „Na náš popud vznikne pracovní skupina, která prověří možnost použít peníze z Modernizačního fondu i pro Liberty, Moravskoslezský pakt zaměstnanosti mapuje možnosti pracovního uplatnění zaměstnanců nejen tohoto podniku, ale i navazujících firem,“ uvedl hejtman.
Zda je optimalizační plán huti reálný, podle něj ukážou další dny. Moravskoslezský kraj v tom ale nemá jakoukoliv další kompetenci. „Ubezpečili mě, že budou svým zaměstnancům i nadále vyplácet mzdy a nebudou propouštět a že se nic nezměnilo ani na plánech přeměnit ostravskou huť v uhlíkově neutrálního výrobce,“ uvedl Krkoška.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.