Trable německého realitního sektoru pokračují. Skupina Vonovia hlásí rekordní ztrátu
Největší německá realitní firma Vonovia má za loňský rok rekordní ztrátu 6,8 miliardy eur (přes 171 miliard korun). O rok dříve měla ztrátu 669,4 milionu eur. Agentura Reuters výsledek hospodaření označila za další známku problémů v realitním sektoru. Na německé realitní firmy doléhá konec éry levných úvěrů, které podpořily desetiletý rozmach odvětví.
Skupina loni snížila hodnotu svého nájemního portfolia o 11,4 procenta na 83,9 miliardy eur. Největší soukromá společnost v oblasti obytných nemovitostí v Evropě vlastní přibližně 546 tisíc bytů v Německu, Švédsku a Rakousku, z toho zhruba 485 tisíc v Německu. Vonovia uvedla, že bude usilovat o další prodej bytů, aby snížila dluh.
„Nikdy v historii Německa jsme nezaznamenali tak výrazné snížení hodnoty jako v roce 2023. To se netýká jen společnosti Vonovia, ale všech,“ uvedl generální ředitel firmy Rolf Buch.
Německý realitní sektor má hodnotu 670 miliard eur a je zásadním pilířem německé ekonomiky, kde vytváří každé desáté pracovní místo. Znamená to skoro pětinu produkce, což zastiňuje i automobilový průmysl, uvádí průmyslové sdružení ZIA.
Ceny komerčních realit v Německu za poslední dva roky spadly o 36 procent, ve městech jako Mnichov ještě výrazněji. Panuje značná obava, že banky s takto dramatickým poklesem cen nepočítaly, píše ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.Probíhající krach německých komerčních nemovitostí začíná ohrožovat tamní bankovní sektor
Názory
Dva největší domácí konkurenti Vonovie, společnosti EG Immobilien a TAG Immobilien, tento týden rovněž informovali o ročních ztrátách. Celková ztráta všech tří společností dosáhla 8,7 miliardy eur. Krize celého odvětví se vyznačuje insolvencemi, poklesem transakcí, poklesem cen a snížením počtu pracovních míst ve stavebnictví.
Akcie Vonovie odpoledne odepisovaly kolem sedmi procent. Od července 2022, kdy začala Evropská centrální banka (ECB) zvyšovat úrokové sazby, zaostávají za výkonem indexu DAX, což je hlavní ukazatel vývoje cen akcií na burze ve Frankfurtu nad Mohanem.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.