Soud poslal Trebitsch Holding do konkurzu. Kolik dluží? | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Trest za blamáž s whisky. Soud poslal Trebitsch Holding do konkurzu, dluží miliony

Sudy s whisky
ČTK
 ČTK

Městský soud v Praze poslal do konkurzu firmu Trebitsch Holding, která prostřednictvím dceřiné společnosti Česká whisky nabízela investování do sudů s whisky. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku, na které upozornily Lidové noviny (LN).

Soud zatím eviduje více než 50 věřitelů, kterým společnost dluží deset milionů korun. Věřitelé mají čas na přihlášení pohledávek do 16. října. Jediný člen představenstva Trebitsch Holding Ondřej Chládek na žádost LN o vyjádření nereagoval. Od počátku ale neschopnost splatit závazky popíral. Společnost má podle usnesení soudu možnost se proti vyhlášení konkurzu odvolat.

Insolvenční řízení bylo se společností Trebitsch Holding SE zahájeno 13. května. Podali ho dva z věřitelů. V roce 2020 si koupili destilát za více než 180 tisíc korun. Očekávali, že ho od nich společnost v roce 2023 zase odkoupí za více než 225 tisíc korun. I když se tak nestalo, dali podle informací uvedených v insolvenčním návrhu dlužníkovi ještě šanci a uzavřeli dodatek smlouvy, podle kterého měli o rok později místo 225 tisíc korun dostat takřka 248 tisíc korun. Ani to se ale nestalo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura

Kde nic není, ani smrt nebere. Pardon, rozpočtová rezerva je prázdná, říká Stanjura

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ujistil senátory, že má fahrplan, jak opravit chromé stavební řízení. Jelikož se nezdržoval podrobnostmi, soudíme, že patrně nějaké mouchy ještě i tak bude mít. Fahrplan má docela jistě i ministr financí Zbyněk Stanjura, a to jak pro letošní rozpočet, tak pro finance na příští rok. Ten se k tomu, aby je vysvětlil, už vůbec nemá. Tak musíme doufat, že ministerské plány nevedou do kopru.

Přečíst článek

Milionový dluh

„Z provedeného dokazování dospěl soud k závěru, že dlužnice je v úpadku (…), neboť má nejméně 53 věřitelů, jimž dluží nejméně 9 980 220,84 korun s příslušenstvím, a není schopna své dluhy uhradit,“ uvedla soudkyně Zuzana Svobodová v písemném usnesení verdiktu.

Konkurz, kterému se jediný člen představenstva Trebitsch Holding a jediný jednatel dceřiné společnosti Česká whisky do poslední chvíle bránil, je zatím platný. Výrobce nemůže nakládat se svým majetkem, včetně sudů s tisíci litry destilátu.

Chládek na dotazy ohledně konkurzu nereagoval, již dříve tvrdil, že neschopnost firmy dostát investičním závazkům vůči klientům je jen dočasná, píšou LN.

Letáky nikdy nebyly „zdarma“. Možná bezplatně. A to můžou zůstat klidně dál

Málokdy viděný úkaz. Senioři i obchodní řetězce se bouří společně. Důvod? Recyklační poplatek, který chce vláda uvalit krom jiného také na slevové letáky. Zdánlivě neškodný krok má potenciál způsobit pořádnou sociální bouři. Podle seniorů totiž jde o diskriminaci, podle řetězců zase o snahu vlády trestat ty, kdo letáky využívají. Přitom se jaksi zapomíná na to, že za letáky samozřejmě platíme celou dobu a budeme za ně platit všichni i dál. Stejně jako za onen recyklační poplatek.

Přečíst článek

Možným podvodem s investičním alkoholem se zabývají krajští kriminalisté na Vysočině, neboť společnost Česká whisky má sídlo v Třebíči. Podle kriminalistů je případ velmi rozsáhlý a neobvyklý. Na policii už se obrátily desítky poškozených. „Je to skupina investorů, která přichází oznámit, že přišla o obrovské peníze. Pak je ale druhá skupina lidí, která se obrací přímo na firmu a chce si ty sudy vyzvednout,“ řekla již v květnu mluvčí policie Dana Čírtková.

Při investování podle ní lidé zřejmě podcenili, jaké znalosti o nakládání s alkoholem je nutné mít. Policie prověřuje, zda byl záměr společnosti od začátku podvodný. Zabývá se také tím, jestli byl veškerý prodaný alkohol skutečně vyrobený.

Třebíčský výrobce whisky začal možnost investovat do sudů naplněných destilátem nabízet v roce 2020. Sliboval, že vložené peníze bude investorům ročně úročit osmi procenty. Podle Čírtkové dali jednotliví investoři společnosti statisíce korun. "Jakmile zjistili, že žádná výplata (úroků) nebude, tak se oznámení na policii množí," uvedla tehdy Čírtková.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme