Ruská invaze rapidně zvedne poptávku, říká čínský solární gigant

Ruská invaze na Ukrajinu znamená pro Evropu těžké a co nejrychlejší hledání nových energetických zdrojů a pro jiné obrovskou příležitost k byznysu. Třetí největší výrobce solárních panelů na světě JinkoSolar Holding hlásí za první čtvrtletí nárůst tržeb o 92 procent a podobně optimisticky se dívá i do nejbližší budoucnosti, uvedla agentura Bloomberg.
Evropské snahy omezit závislost na dovozu ruských fosilních paliv podpoří poptávku po solární energii již v letošním roce. Alespoň podle společnosti JinkoSolar Holding, třetího největšího světového dodavatele solárních technologií na světě, uvedla agentura Bloomberg.
Globální instalace solární kapacity by letos měla vzrůst o 250 gigawattů. Ze dvou důvodů – zaprvé proto, že evropské státy hledají alternativy k ruským dodávkám, a zadruhé kvůli tomu, že dopad nových vln pandemie covidu bude pravděpodobně krátkodobý a kontrolovatelný, uvedl ve čtvrtek čínský výrobce Shangrao v rámci reportu čtvrtletních výsledků. Podle Bloombergu činil loňský nárůst celkové instalované kapacity 184 gigawattů.
Rusko těží z drahých energií. Navzdory sankcím západu, které se projevily v nižším objemu vývozu, země od začátku války zdvojnásobila příjmy za prodej paliv.
Rusko od začátku války zdvojnásobilo příjmy za vývoz paliv do EU
Money
„Rusko-ukrajinská válka zdůraznila potřebu solární energie, přičemž v průběhu roku se očekává nárůst poptávky a další stabilní nárůst v průběhu času,“ uvedl v prohlášení generální ředitel a předseda představenstva JinkoSolar Holdingu Sien-te Li. Solární energie bude „tvořit větší podíl na energetickém mixu v zemích, které jsou tradičně závislé na plynové a tepelné energii,“ řekl Li.
Tržby JinkoSolar Holdingu za první čtvrtletí vyskočily o 92 procent ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku na 2,3 miliardy dolarů (asi 51 miliard korun) díky vyšším prodejům solárních modulů. Výrobce zopakoval, že celoroční dodávky modulů, článků a waferů se mají pohybovat mezi 35 gigawatty a 40 gigawatty.
Německo se už přiklání k vyjmutí ruské Sberbank z mezinárodního platebního systému SWIFT. Podle obeznámených zdrojů se tento dlouho oddalovaný krok stane součástí připravovaného, šestého balíčku sankcí EU, stejně jako embargo na dovoz ruské ropy, upozorňuje agentura Bloomberg.
EU chce odpojit Sberbank od SWIFTu a zakázat ruskou ropu. Německo je pro
Zprávy z firem
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v prosinci uvedla, že do roku 2026 by se celosvětová kapacita instalovaných zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů měla vyšplhat na více než 4800 gigawattů, což by znamenalo nárůst o zhruba 60 procent ve srovnání s loňským rokem. A to i přes růst cen klíčových surovin potřebných pro výrobu solárních panelů a větrných turbín.
V loňském roce se podle IEA zvýšila kapacita o rekordních 290 gigawattů, tedy více, než odhaduje Bloomberg. Organizace nicméně upozornila, že i současný rychlý růst kapacit pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů není dostatečný k dosažení globální uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století.
Utažení ruských kohoutů s plynem prudce zvýšilo jeho cenu pro evropský trh.
Cena plynu pro Evropu vystřelila pod nátlakem Moskvy
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.