Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Trh fúzí a akvizic je na rekordu. Doba přeje prodávajícím

fúze a akvizice, ilustrační foto
iStock

Loni se na celém světě uskutečnily fúze a akvizice za rekordních 5,9 bilionu dolarů (125,3 bilionu korun), uvedla poradenská společnost Bain & Company. Akviziční boom by podle ní měl pokračovat i letos.

Reklama

Na trhu fúzí a akvizic bylo loni nebývale rušno a taky draho. Jednou z příčin tohoto boomu bylo prudce se měnící hospodářské prostředí, firmy ale těžily i z nižších úroků a zároveň za získané podniky platí čím dál více peněz.

Dosavadní rekord 4,6 bilionu dolarů dosáhly fúze a akvizice v letech 2007 a 2015. V roce 2020 činil objem fúzí a akvizic 3,7 bilionu dolarů.

Hnací silou prudkého nárůstu jsou dalekosáhlé změny v některých hospodářských oblastech. „Aby mohly rychleji postupovat například v oblasti digitální transformace, nezastaví firmy v akvizicích ani vysoké ohodnocení společností,” vysvětlují analytici.

Avast, sídlo

Poradci: Prodeje firem mají cenový vrchol za sebou

Nejen reality, i podniky se dosud prodávaly za rekordní ceny. Transakční trh táhla uvolněná měnová politika a levné úvěry. Trh s fúzemi a akvizicemi firem už ale začíná brzdit.   

Přečíst článek

Reklama

Převzetí podnikům na druhé straně usnadňují nízké úroky. A to i přesto, že za přebírané společnosti musejí platit čím dál více.

„Je zde více potenciálních kupců, a tudíž i větší konkurence,” řekl agentuře DPA analytik Bain & Company Tobias Umbeck. „A to řídí ceny,” dodal.

Známky toho, že by akviziční boom měl brzy skončit, jeho firma nepozoruje. „Pro stále více společností jsou akvizice nepostradatelné, pokud chtějí držet krok s rychlými změnami ve svém oboru,“ uzavřel Umbeck.

Pac-man

Nezadržitelný akviziční apetit technologických gigantů je nežádoucí, shodují se experti

Velké technologické společnosti letos rekordním tempem nakupují menší konkurenty, píše britský ekonomický list Financial Times (FT). Poukazuje přitom na riziko omezení hospodářské soutěže, což v konečném důsledku poškodí spotřebitele.

Přečíst článek

Universal music group, ilustrační foto

Fúze a akvizice boří rekordy. Jejich hodnota letos už překonala 4,3 bilionu dolarů

Hodnota fúzí a akvizic v celém světě ve třetím čtvrtletí vzrostla o 38 procent na rekordních 1,52 bilionu dolarů.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme