Trh fúzí a akvizic v Česku ve 3. čtvrtletí táhl prodej Avastu

Celková hodnota uskutečněných fúzí a akvizic ve třetím čtvrtletí v České republice proti předchozímu kvartálu výrazně stoupl, a to díky prodeji antivirové společnosti Avast. Počet uskutečněných transakcí naopak mírně klesl.
Od července do září se uskutečnily transakce za 170,6 miliardy korun, v předchozím čtvrtletí to bylo 4,25 miliardy korun. Nárůst nastal i při meziročním srovnání, protože ve třetím čtvrtletí loni činily transakce se zveřejněnou cenou 1,37 miliardy korun. Vyplývá to ze statistik poradenské společnosti TPA.
„Můžeme potvrdit, že aktivita na trhu fúzí a akvizic je v letošním roce vyšší, než byla v roce minulém, ale důvody mohou být trochu zkreslené. Kvůli koronavirové pandemii se například prodloužila obvyklá doba, která je pro dokončení transakcí standardní, s některými rozhodnutími vlastníci stále otálí,” okomentovala statistiku Sabina Matzenauerová z MiddleCap Advisory, jež se zaměřujeme na poradenství v oblasti fúzí a akvizic pro středně velké transakce v řádech stovek milionů korun.
Obecně však podle ní platí, že zájem o nákupy firem velmi roste, je to dané velkým objemem zdrojů, které investoři mají k dispozici a které nebyli schopni efektivně investovat. „Současná situace na trhu včetně globálního zdražování surovin, energií, dopravy a zkrátka všeho myslitelného bude mít na fúze pravděpodobně velký vliv. Jaký? To uvidíme až v následujícíh měsících. Je možné, že bude rok 2022 rekordní a nevylučujeme, že trhu fúzí začnou dominovat problémová aktiva,” dodala Matzenauerová.
Evropská komise zřejmě schválí plán poskytovatele finančních informací S&P Global na převzetí konkurenta IHS Markit za 44 miliard dolarů (zhruba 970 miliard korun).
Bilionové fúzi již nestojí nic v cestě. Stvoří datového obra, na nějž spoléhá Wall Street
Zprávy z firem
Trh fúzí a akvizic táhly softwarové firmy
Nejvýznamnější zveřejněnou transakcí v Česku a zároveň v regionu střední a východní Evropy byl prodej české antivirové firmy Avast. Nabyvatelem stoprocentního podílu je NortonLifeLock. Transakcí vznikne světový lídr v kybernetické bezpečnosti zaměřený na koncové uživatele. Hodnota transakce byla 168,6 miliardy korun.
Druhou nejvýznamnější transakcí s dostupnými údaji o ceně na území České republiky byla akvizice české softwarové firmy VirtualTraining, která se orientuje na vývoj aplikací zaměřených na trénování jízdy na kole. Nabyvatelem je česká investiční skupina Pale Fire Capital. Hodnota transakce činila téměř miliardu korun.
Průměrný český investor do podílových fondů za uplynulých devět měsíců zhodnotil své investice o 5,43 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters.
Průměrný český investor do fondů letos vydělal 5,4 procenta
Money
Na trhu v regionu střední a východní Evropy se ve třetím čtvrtletí proti druhému výrazně snížila aktivita z hlediska počtu transakcí. V meziročním srovnání je aktivita co do počtu transakcí srovnatelná. „V dalších kvartálech očekáváme zvýšenou aktivitu kupujících s dobrou likviditou, kteří mají zájem o vstup do společností se zajímavým produktem a do společností, které se dostaly v důsledku pandemie do ekonomických problémů a potřebují posílit kapitálové zdroje,“ uvedl Jiří Hlaváč z TPA Valuation & Advisory.
Insolvenčních řízení přibude
Očekává se také výrazný nárůst insolvenčních řízení v druhém pololetí 2021. Zasažené sektory jsou pod velkým tlakem. Pro investory jsou aktuálně atraktivní sektory počítačového softwaru, e-commerce či telekomunikací, které pandemie podnítila k urychlení vývoje. Při pohledu na poslední globální hospodářskou krizi je patrné, že hlavní dopad do aktivity trhu se promítl s půl až ročním zpožděním, kdy přicházel pokles objemu obchodovaných transakcí i počtu uskutečněných transakcí.
„Během obvyklých globálních hospodářských krizí dochází k významnému zasažení širokého spektra sektorů, zatímco v současnosti můžeme sledovat, že činnost některých sektorů jako cestovního ruchu a veškerých návazných sektorů či zábavního průmyslu byla téměř zcela zastavena a tato odvětví jsou závislá na podpůrných státních programech,“ míní Hlaváč.
„Naopak společnosti působící v IT, provozující svou činnost on-line či na on-line navazující činnosti, například vývoj softwarových řešení, prodej potravin, sportovního náčiní či doručovací služby, byly pandemií ovlivněny pozitivně,“ dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.