Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tři čtvrtiny uprchlíků z Ukrajiny v Česku zůstanou. Zaměstnavatelé je potřebují

Ukrajinští uprchlíci našli v Česku práci
ČTK
 ČTK

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců. Vyplývá to z aktualizované studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce.

 Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 tisíc uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 tisíc osob ze zahraničí mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí. "Nyní předpokládáme, že kolem 70 procent těchto osob (uprchlíků z Ukrajiny) pravděpodobně zůstane v ČR i po roce 2035," uvedli autoři studie. Podle nich bude ale záležet na dalším vývoji situace na Ukrajině.

Studie uvádí, že příchod uprchlíků měl na český trh práce pozitivní dopad. Pracovníci v zemi dlouhodobě chybí. "Příliv pracovní síly pomohl výrazně zmírnit nedostatek pracovníků v některých sektorech, zejména ve stavebnictví, průmyslu a službách... Uprchlíci zároveň přinesli do české ekonomiky nové typy spotřebitelské poptávky, což částečně podpořilo některé segmenty trhu," uvádí studie. Zmiňuje ale i překážky v začlenění příchozích jako jazykovou bariéru a omezené uznávání jejich kvalifikací a odbornosti. Poukazuje také na tlak na sociální a zdravotní systém.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Mohutné zbrojení. Zelenskyj chce od Trumpa koupit zbraně za desítky miliard dolarů

Ukrajina je připravena koupit významné množství zbraní od Spojených států, především pro posílení své protivzdušné obrany, aby mohla pokračovat v boji proti Rusku, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Prezident podle médií hovořil o nákupu zbraní za desítky miliard dolarů.

Přečíst článek

Na konci března ministerstvo vnitra evidovalo 364 tisíc lidí s dočasnou ochranou. Dalších 330 tisíc mužů a žen z různých států mělo v Česku přechodný pobyt a 378 tisíc mohlo v zemi zůstat trvale. Dohromady na konci prvního čtvrtletí pobývalo v ČR přes 1,07 milionu cizinců a cizinek. Podle odhadů ze studie by se v roce 2030 mohl počet blížit 1,19 milionu a o pět let později by dosáhl 1,36 milionu. Z toho by bylo 260 tisícuprchlíků z Ukrajiny, kteří by v ČR zůstali. Postupně by na trhu práce pak vstupovaly i jejich dospívající děti.

"Očekáváme, že počet cizinců v Česku se bude zvyšovat. Budeme to potřebovat. I se zvyšujícím se počtem budeme mít nedostatek pracovníků v ekonomice," uvedl tento týden při představení studie jeden ze spoluautorů a partner BCG Tomáš Wiedermann.

Reforma dávek zmrazí životní minimum uprchlíkům z Ukrajiny. Třetina z nich s příjmem nevystačí

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce. Jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát.

Přečíst článek

Vedle válečných uprchlíků v Česku žije i 90 tisíc Ukrajinek a Ukrajinců, kteří mají povolení k přechodnému pobytu. Dalších 111 tisíc se může v republice usadit - žili v Česku déle, splnili podmínky a získali možnost trvalého pobytu. Autoři studie odhadují, že počet ukrajinských přistěhovalců poroste. Za deset let by mohl dosáhnout 237 tisíc.

Podle dlouhodobého výzkumu Hlas Ukrajinců, v němž pokračuje Centrum pro výzkum veřejného míněn, s prodlužováním války přibývá uprchlíků s plánem usadit se v cizině. Zatímco v prosinci 2022 chtělo v Česku či jiné zemi určitě či spíš zůstat 43 procent dotázaných, loni v listopadu to byly tři čtvrtiny. Na konci roku 2022 se v nejbližších dvou letech určitě chtěla domů vrátit třetina odpovídajících, loni v listopadu desetina.

Evropa se probouzí

Stanislav Šulc: Tři roky války. Sedm lekcí, které jsme zatím pořád nepochopili

Tři roky války, pardon, „speciální vojenské operace,“ jsou za námi. Tedy přesněji jsou za Ukrajinci, kteří se i díky velké podpoře ze Západu nadále brání ruské agresi.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Uprchlíci z Ukrajiny čekají před krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině, 14. června 2022, Praha.

Lukáš Kovanda: Ne, vláda neupřednostňuje migranty před seniory. Jeden důchodce „stojí“ Česko tolik, co čtyři ukrajinští uprchlíci

Přečíst článek
Doporučujeme