Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Třinecké železárny dosáhly nejnižšího zisku za desetiletí

železárny
 ČTK

Třinecké železárny dosáhly loni zisku 469 milionů korun, což bylo o 141 milionů méně než v roce 2019. Jde o nejhorší výsledek za poslední dekádu, firma ale dosáhla pozitivního výsledku hospodaření i přes nejistoty na trhu s ocelí a dopady koronavirové pandemie.

Reklama

Tržby za prodej výrobků a služeb firmě klesly meziročně o tři miliardy na 35,1 miliardy korun. Podnik, který je největší hutní firmou v Česku, loni vyrobil 2,581 milionu tun oceli. Bylo to o 73 kilotun více než v roce 2019. Loňský rok byl podle firmy jedním z nejnáročnějších v novodobé historii. Firma i přes náročnou situaci nemusela během pandemie odstavit žádný z výrobních agregátů, podle mluvčí to ale přineslo zásadní změnu v organizaci práce a péči o zaměstnance.

„Dodržování přísných firemních protiepidemických a bezpečnostních opatření se nám vyplatilo. Škody způsobené omezením výroby a obchodu byly redukovány na minimum. Výroba i prodej tak zůstaly na úrovni předchozích let. To je téměř zázračný výsledek, když si uvědomíme, že v důsledku pandemie poklesla v roce 2020 výroba oceli v EU téměř o 12 procent,” uvedl předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek.

Většinu produkce, 69 procent, firma vyváží. Mezi nejdůležitější exportní země patří Německo, Slovensko, Itálie a Polsko.

„Podíl Třineckých železáren na domácí produkci surové oceli se v roce 2020 zvýšil na 58 procent. Nejprodávanějším výrobkem zůstává drát, jehož celkový prodej činil rekordních 1017 kilotun. Objem prodeje v sortimentu tyčové a profilové oceli dosáhl 542 kilotun,” uvedla Macková. Díky vyššímu stupni finalizace tyčové oceli podle ní roste prodej výrobků s vyšší přidanou hodnotou, které nacházejí využití hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu.

Reklama

Technici ČEZ, ilustrační foto

ČEZ zmodernizuje teplárny, do roku 2030 utratí desítky miliard

Energetická společnost ČEZ plánuje do roku 2030 investovat do modernizace a transformace svých teplárenských lokalit na nová paliva 30 až 40 miliard korun. Největší část půjde do lokality Mělník. Místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani uvedl, že celkové investiční výdaje v Mělníku mohou od letoška do roku 2030 dosáhnout na 20 až 30 miliard korun.

Přečíst článek

Třinecká huť loni proinvestovala 1,42 miliardy korun. K nejvýznamnějším investicím patřily modernizace dvou ohřívačů větru nebo zušlechťovací linka. Letos má podnik v plánu proinvestovat 1,6 miliardy korun.

„Plán investic jsme sestavovali s ohledem na současnou situaci na trhu, ekonomické výhledy, a také jsme v něm zohlednili následky pandemie koronaviru,” uvedl generální ředitel TŽ Jan Czudek.

Nejvýznamnější letošní investici huť zahájí v druhé polovině srpna. Půjde o rekonstrukci jedné ze dvou vysokých pecí za více než 600 milionů korun. „Třinecké železárny letos také zmodernizují zařízení plynulého odlévání oceli číslo 1, kde vymění původní rámy vodicích stolic z roku 1989 a transformují licí proudy na možnost odlévání průměru kontislitku 600 milimetrů.”

Včetně odloučených provozů v Ostravě, Bohumíně na Karvinsku, Starém Městě u Uherského Hradiště a Kladně mají TŽ přes 7000 zaměstnanců. I s dceřinými firmami je pracovníků okolo 10 tisíc.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Hlavsová: Je smutné, že dospělí Češi jsou asi tak finančně gramotní jako sedmileté děti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme