Tržby sítě lékáren Dr.Max byly loni rekordní, dařilo se i e-shopu

Lékárny Dr.Max utržily loni v Česku rekordních 22,6 miliardy korun, meziročně o sedm procent více. On-line prodeje vzrostly o 32 procent na 1,9 miliardy korun z celkových tržeb lékáren. Počet lékáren sítě v ČR se zvýšil o čtyři na 466. Uvedl to generální ředitel Daniel Horák. Hospodářský výsledek nesdělil. Podle Sbírky listin činil předloni čistý zisk společnosti Česká lékárna holding (ČLH), která síť Dr.Max provozuje, 518,3 milionu korun. Firma patří investiční skupině Penta.
„Loňského výsledku jsme dosáhli strategií vycházející vstříc jak klientům preferujícím tradiční lékárny, tak i těm, kteří dávají přednost e-shopu,“ uvedl Horák. Prodeje přes e-shop se podle něj na prodeji volně dostupných léků a dalších doplňků podílí pětinou. V letošním roce chce Dr.Max dosáhnout tržeb z e-shopu přes 2,5 miliardy korun, řekl.
V roce 2021 ovlivňovala prodeje podle něj pandemie covidu-19, obrat lékáren Dr.Max tak významně ovlivňovaly například antigenní testy, které během loňského roku nahradily respirátory a roušky, které vedly v roce 2020. Patrný byl návrat klientů do tradičních lékáren. Poptávka ale nebyla identická jako před covidem, zejména u doplňků stravy, uvedl Horák.
Na letošní rok připravil Dr.Max pro svůj e-shop další novinky, například doručování týž den prostřednictvím kurýrní služby, které mohou využít zákazníci v Praze ve všední dny. Další novinkou je zprovoznění výdejních boxů, které by měly začít v květnu fungovat v Praze a okolí, například ve Florentinu.
Společnost Pilulka Lékárny zvýšila v pololetí tržby meziročně o 45 procent na 1,2 miliardy korun. Franšízy pak přidaly dalších 600 milionů korun na 1,8 miliardy korun. Největší měrou se na tržbách podílel český on-line kanál s meziročním růstem o 76 procent.
Pilulka pokračuje v růstu. Za šest měsíců se zvýšila tržby téměř o polovinu
Zprávy z firem
Sortiment se na e-shopu Dr.Max rozšířil během roku 2021 ze 13 tisíc na 20 tisíc položek. Virtuální lékárna zaznamenala v loňském roce 2,5 milionu transakcí a s podílem bezmála 40 procent si udržela postavení jedničky na trhu. Rostoucí on-line prodeje si letos vyžádají nové logistické kapacity, v Nučicích u Prahy tak bude mít Dr.Max nový sklad, spustit by se měl v září. Doplní současné tři základny v Pavlově, Brně a Praze 4.
Významný růst zaznamenal podle ředitele rezervační systém firmy. „V lékárnách je omezenější sortiment, řádově několik tisíc položek, na tom on-line jich máme přes 20 tisíc. Pokud objednáváte a ten sortiment je na lékárně, stává se z objednávky rezervace,“ uvedl Horák. Rezervaci podle něj lékárna potvrdí průměrně do 15 minut.
Loňské hodnocení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) znamenalo pro lékárny Dr.Max zlepšení průměrné známky i procentní zastoupení hodnocení stupněm jedna, kterým se klasifikují lékárny bez závad, popřípadě jen se závadami mírnými. Celkem existují tři stupně hodnocení. „Naše hodnocení je dáno dobře nastaveným systémem kvality, který mimo jiné právě na základě kontrol regulátora ještě průběžně vylepšujeme. Podle všeho kvalitu oceňují i naši klienti a odměňují se nám loajalitou,“ dodal Horák.
Dr.Max je největší lékárenskou sítí v Česku. V loňském roce se uzavřelo 24 lékáren Dr.Max, 28 jich naopak firma otevřela, celkem se tak celkový počet zvýšil o čtyři na 466. V Evropě celkem má Dr.Max na 2300 lékáren.
Až u patnácti procent lidí se projevují alergické reakce na kočky. Americká společnost InBio proto vyvíjí geneticky upravená zvířata, která by přecitlivělé reakce nevyvolávala, takže by se mohla prosadit na trhu s domácími mazlíčky. A rozšířit jej i pro hospodářská zvířata.
Připravuje se kočka, která nevyvolá u lidí alergie a otevře genovému inženýrství cestu na trh se zvířaty
Enjoy
Palivo a topení jsou paradoxně asi jediné položky, které v Rusku nezdražily. Jinak rostou ceny všeho. Pokud by válka trvala rok a inflace rostla nynějším tempem, ceny zboží se ztrojnásobí.
Rusové panikaří, skupují vložky, plenky, léky i cukr
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.