Tržní hodnota výrobce čipů Nvidia pokořila hranici bilionu dolarů

Americká společnost Nvidia se stala prvním výrobcem čipů, jehož tržní hodnota překonala hranici jednoho bilionu dolarů, tedy zhruba 22 bilionů korun. Cenu akcií podniku tlačí vzhůru silná poptávka po jeho čipech pro umělou inteligenci.
Druhým největším výrobcem čipů z hlediska tržní hodnoty je nyní s velkým odstupem tchajwanská společnost Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC). Tržní hodnota TSMC se nyní nachází v blízkosti 535 miliard dolarů, píše agentura Reuters.
Společnost Nvidia vyrábí čipy, které využívá populární chatovací systém ChatGPT a řada podobných služeb založených na umělé inteligenci. Akcie firmy si kolem 16:30 SELČ připisovaly téměř pět procent. Tržní hodnota podniku tak činila zhruba 1,01 bilionu dolarů, vyplývá z údajů serveru Yahoo Finance.
Nárůst dodávek pro umělou inteligenci
Společnost Nvidia minulý týden předpověděla, že její tržby se budou ve druhém čtvrtletí pohybovat v blízkosti 11 miliard dolarů. Analytici přitom tyto tržby v dřívějším průzkumu odhadovali v průměru pouze na 7,15 miliardy dolarů. Nvidia rovněž uvedla, že zvyšuje dodávky čipů pro umělou inteligenci, aby vyhověla rostoucí poptávce.
Americká společnost Apple investuje v příštích šesti letech do svého evropského centra pro design čipů v Mnichově další jednu miliardu eur (23,4 miliardy korun). Do centra v Mnichově, které je nyní jejím největším vývojovým centrem v Evropě, tak firma od roku 2021 celkem slíbila investovat dvě miliardy eur.
Apple investuje další miliardu eur do vývojového centra v Mnichově
Zprávy z firem
Analytici v reakci na novou prognózu Nvidie přikročili k rozsáhlému zvyšování svých cílových cen pro akcie podniku. Nejvyšší cílová cena nyní ohodnocuje celý podnik na přibližně 1,6 bilionu dolarů. To je zhruba stejná úroveň, na jaké se nachází tržní hodnota technologické společnosti Alphabet, jež je majitelem internetového vyhledávače Google, píše Reuters.
Společnost Nvidia Corp. staví nejvýkonnější superpočítač v Izraeli, který má uspokojit prudce rostoucí poptávku zákazníků po aplikacích umělé inteligence. Systém vycházející z cloudu bude stát stovky milionů dolarů a částečně funkční má být do konce letošního roku. Oznámila to Nvidia, která je nejhodnotnějším výrobcem čipů na světě.
Nvidia staví izraelský superpočítač pro umělou inteligenci. Bude jedním z nejrychlejších na světě
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.