Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Turci zhasli. Vítkovické slévárny zůstanou Ostravákům

Vítkovické slévárny
ČTK
 ČTK

Novým majitelem ostravských Vítkovických sléváren, které jsou od loňského listopadu v úpadku, se stane ostravská firma ISP Foundry. Finance na vypořádání věřitelů a výrobu jí poskytla kroměřížská investiční společnost A&V Invest, uvedla mediální zástupkyně Vítkovických sléváren Jana Dronská.

Vstup nového investora byl stěžejním bodem reorganizačního plánu sléváren, v předchozích měsících se však zkomplikoval. Původně Vítkovické slévárny v červenci oznámily, že nejvyšší nabídku podala, a novým majitelem firmy se tak stane ostravská firma Calves Group. Ta však nesložila zálohu ve stanoveném termínu ani po opakovaných urgencích, a slévárny začaly jednat s dalším zájemcem, investorem z Turecka.

„Avšak jednání se protahovala a mezitím se našel nový zájemce, který dokázal splnit předpoklady reorganizačního plánu rychleji a s větší jistotou. Aktuálně již má společnost všechny prostředky nutné ke splnění reorganizačního plánu,“ uvedla Dronská.

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová

Drábová obdrží japonský Řád vycházejícího slunce

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová obdrží japonský Řád vycházejícího slunce, zlatou a stříbrnou hvězdu za přispění k posílení vzájemných vztahů v jaderné energetice, informovalo japonské velvyslanectví v Praze.

Přečíst článek

Firma tak bude mít českého vlastníka, společnost ISP Foundry, která byla založena nedávno pro tento účel a již financuje investiční společnost A&V Invest. „Bereme to jako investiční příležitost. Ocelářský průmysl je sice ve složité situaci, ale Vítkovické slévárny mají potenciál a jedinečné know-how. Byla by škoda, kdyby o něj region přišel,“ uvedl jednatel společnosti ISP Foundry Vladimír Kubík.

Ozdravný proces 

Krizový manažer a jednatel Vítkovických sléváren Ladislav Musil uvedl, že ozdravný proces zdárně postoupil do finální fáze. „V souladu s připraveným a schváleným reorganizačním plánem můžeme vyplatit věřitele a zároveň pokračovat ve výrobě díky úspěšnému prodeji majetku a vstupu investora. Ten se v minulých měsících zkomplikoval, ale nakonec se to podařilo a firma bude mít nového českého vlastníka,“ uvedl Musil.

Čína tlačí na Fialovu vládu, aby se vyslovila proti clům EU na čínská elektroauta

Čína žádá českou vládu, aby pomohla urovnat roztržku týkající se cel na její elektroauta dovážená do EU. Výzvu, na kterou upozornila agentura Bloomberg, na svém webu zveřejnilo čínské ministerstvo obchodu.

Přečíst článek

Vítkovické slévárny patří k nejvýznamnějším slévárenským společnostem a výrobcům válců ve střední a východní Evropě. Jsou tradičním výrobcem válců pro válcování kovů za tepla, jako jediný český výrobce disponují technologií odstředivého lití válců. Roční výroba se pohybuje kolem 6000 tun válců.

Společnost uvedla, že se dostala do dluhů v důsledku války na Ukrajině, ale i vlivem dramatického nárůstu cen energií a celkově nepříznivé situace ocelářského průmyslu v Evropě. Firma loni na podzim ukončila ztrátovou výrobu divize slévárny odlitků a propustila přes 60 zaměstnanců. V divizi slévárny válců oproti tomu výroba pokračuje dál. Firma má aktuálně 160 zaměstnanců. Reorganizační plán firmy, pro který hlasovala většina věřitelů, schválil soud před měsícem.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme