Turecko dostane od USA stíhačky F-16 v hodnotě 23 miliard dolarů

Americká administrativa schválila prodej stíhaček F-16 Turecku. Jde o obchod za 23 miliard dolarů (525 miliard korun), uvedla agentura AP, podle níž tak Spojené státy reagují na to, že Turecko v týdnu po dlouhém váhání schválilo přistoupení Švédska k NATO. Spojené státy také plánují prodat až 40 stíhaček F-35 Řecku a zemi dále darují další obranné vybavení. S odvoláním na dopis, který řeckému premiérovi zaslal americký ministr zahraničí Antony Blinken, o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
Americké ministerstvo zahraničí informovalo o svém souhlasu s prodejem 40 stíhaček a zařízení k modernizaci dalších strojů Kongres. Americký parlament už prodej nemusí schvalovat, pokud by se tak však rozhodl, může ho ještě zastavit, jak poznamenává agentura DPA, podle níž je to ale nanejvýš nepravděpodobné.
Turecko, které je spojeneckou zemí USA, dlouhodobě usilovalo o modernizaci své flotily letounů F-16 a podmínilo ratifikaci členství Švédska v NATO mimo jiné právě schválením prodeje nových stíhaček. Administrativa prezidenta Joea Bidena prodej podporovala, formálně o něm Kongres ale vyrozuměla až nyní.
Ruský prezident Vladimir Putin vyslal USA nepřímé signály, že je ochoten jednat o ukončení války na Ukrajině, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na dvě nejmenované osoby blízké Kremlu. Podle těchto zdrojů Putin tímto způsobem testuje, zda by USA byly ochotny o ukončení války na Ukrajině jednat. Američtí představitelé ale agentuře řekli, že si takovýchto signálů vědomi nejsou.
Chce Putin jednat o míru? Ruský prezident vyslal určité signály, uvádí Bloomberg
Politika
Turecko se schválením přistoupení Švédska k alianci váhalo déle než rok a půl, což zdůvodňovalo mimo jiné tvrzením, že Stockholm nebere dostatečně vážně obavy Ankary týkající se národní bezpečnosti, včetně boje proti kurdským ozbrojencům. Průtahy podle AP frustrovaly Spojené státy i další spojence v NATO.
Poslední zemí, která členství Švédska v alianci musí ratifikovat, je nyní Maďarsko.
Co se týče prodeje stíhaček Řecku, USA mají v plánu zemi dále zdarma poskytnout dva vojenské dopravní letouny C-130 Hercules, deset motorů pro letadla P-3 Orion a 60 bojových vozidel pěchoty Bradley.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.