Turecko dostane od USA stíhačky F-16 v hodnotě 23 miliard dolarů
Americká administrativa schválila prodej stíhaček F-16 Turecku. Jde o obchod za 23 miliard dolarů (525 miliard korun), uvedla agentura AP, podle níž tak Spojené státy reagují na to, že Turecko v týdnu po dlouhém váhání schválilo přistoupení Švédska k NATO. Spojené státy také plánují prodat až 40 stíhaček F-35 Řecku a zemi dále darují další obranné vybavení. S odvoláním na dopis, který řeckému premiérovi zaslal americký ministr zahraničí Antony Blinken, o tom dnes informovala agentura Bloomberg.
Americké ministerstvo zahraničí informovalo o svém souhlasu s prodejem 40 stíhaček a zařízení k modernizaci dalších strojů Kongres. Americký parlament už prodej nemusí schvalovat, pokud by se tak však rozhodl, může ho ještě zastavit, jak poznamenává agentura DPA, podle níž je to ale nanejvýš nepravděpodobné.
Turecko, které je spojeneckou zemí USA, dlouhodobě usilovalo o modernizaci své flotily letounů F-16 a podmínilo ratifikaci členství Švédska v NATO mimo jiné právě schválením prodeje nových stíhaček. Administrativa prezidenta Joea Bidena prodej podporovala, formálně o něm Kongres ale vyrozuměla až nyní.
Ruský prezident Vladimir Putin vyslal USA nepřímé signály, že je ochoten jednat o ukončení války na Ukrajině, napsala agentura Bloomberg s odvoláním na dvě nejmenované osoby blízké Kremlu. Podle těchto zdrojů Putin tímto způsobem testuje, zda by USA byly ochotny o ukončení války na Ukrajině jednat. Američtí představitelé ale agentuře řekli, že si takovýchto signálů vědomi nejsou.Chce Putin jednat o míru? Ruský prezident vyslal určité signály, uvádí Bloomberg
Politika
Turecko se schválením přistoupení Švédska k alianci váhalo déle než rok a půl, což zdůvodňovalo mimo jiné tvrzením, že Stockholm nebere dostatečně vážně obavy Ankary týkající se národní bezpečnosti, včetně boje proti kurdským ozbrojencům. Průtahy podle AP frustrovaly Spojené státy i další spojence v NATO.
Poslední zemí, která členství Švédska v alianci musí ratifikovat, je nyní Maďarsko.
Co se týče prodeje stíhaček Řecku, USA mají v plánu zemi dále zdarma poskytnout dva vojenské dopravní letouny C-130 Hercules, deset motorů pro letadla P-3 Orion a 60 bojových vozidel pěchoty Bradley.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.