Twitter, Amazon, Google...a teď i Spotify. Propustí šest procent lidí
Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem největší světové služby pro streamovaní hudby, má v úmyslu propustit zhruba šest procent zaměstnanců, což představuje kolem 600 pracovních míst. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Připojila se tím k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.
Společnost Spotify na konci loňského září zaměstnávala kolem 9800 lidí. Firma předpokládá, že v souvislosti se snižováním počtu pracovníků vykáže jednorázové náklady 35 až 45 milionů eur (až 1,1 miliardy korun), informovala agentura Reuters.
Investice rostly rychleji než příjmy
„Učinili jsme obtížné, ale nezbytné rozhodnutí snížit počet zaměstnanců," uvedl šéf podniku Daniel Ek. „Podobně jako mnoho jiných lídrů jsem doufal v udržení příznivého vývoje z doby pandemie a věřil, že nás ochrání šíře našeho globálního podnikání a nižší riziko dopadů zpomalení v oblasti reklamy. Při zpětném pohledu jsem byl příliš ambiciózní, když jsem investoval rychleji, než rostly naše příjmy. Proto dnes snižujeme naši pracovní sílu zhruba o šest procent," dodal.
Muž, který znovu vymyslel televizi. Nikým menším není Reed Hastings, který v roce 1997 založil poštovní videopůjčovnu Netflix. Z té je nyní největší globální televize světa s původním obsahem bojujícím o Oscary a bavící více než 230 milionů diváků ve 200 zemích světa. Nyní Hastings končí v každodenní operativě. Nová éra Netflixu tak odstartovala právě nyní.Konec éry zakladatele Netflixu Reeda Hastingse. Muže, který změnil vnímání televize
Leaders
Ek rovněž uvedl, že za kroky, které vedly k nynější situaci, přebírá plnou zodpovědnost. Slíbil, že se nyní bude soustředit na zajištění toho, aby se všem odcházejícím zaměstnancům dostalo spravedlivého zacházení.
Spotify se nyní podobně jako přední internetové společnosti Meta Platforms a Google potýká se zpomalením výdajů na reklamu. To je důsledkem negativních dopadů, které mají na ekonomiku rostoucí úrokové sazby a válka na Ukrajině. Firma už v říjnu ohlásila zpomalení náboru nových zaměstnanců.
Americká softwarová společnost Microsoft plánuje letos propustit asi 10 tisíc zaměstnanců, což je téměř pět procent její pracovní síly. Firma to uvedla ve zprávě pro regulační orgány a dodala, že v této souvislosti mimořádně zaúčtuje asi 1,2 miliardy dolarů (26,4 miliardy korun). O chystaném propouštění v Microsoftu začátkem týdne spekulovala některá média.Microsoft se připravuje na krizi. Propustí 10 tisíc lidí
Zprávy z firem
Google před pár dny oznámil propuštění 12 tisíc lidí. Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit kolem 18 tisíc pracovních míst. Ve zprávě zaměstnancům, která byla zveřejněna na webu firmy, to na začátku ledna uvedl generální ředitel společnosti Andy Jassy.
S odchodem inzerentů bojuje i sociální síť Twitter poté, co ji koupil miliardář a dříve nejbohatší muž světa Elon Musk. Stovky firem se obávají o směřování sítě a kroků, které Musk po převzetí firmy činí včetně propuštění většiny zaměstnanců.
Americká společnost Meta má zaplatit v přepočtu téměř 9,5 miliardy korun za špatné nakládání s osobními daty uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram. Meta se proti rozhodnutí irských regulátorů hodlá odvolat. Irští regulátoři vyměřili firmě Meta další obří pokutu za porušení GDPR
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.