Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Tykač nakupuje ve Vietnamu. Skupina Sev.en chce podíl v tamní uhelné elektrárně

Sev.en jedná o koupi podílu v uhelné elektrárně ve Vietnamu
iStock
 ČTK

Americká energetická společnost AES Corp. jedná o prodeji svého podílu 51 procent v jedné z největších uhelných elektráren ve Vietnamu s investiční společností Sev.en Global Investment, která patří do české energetické skupiny Sev.en miliardáře Pavla Tykače. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Není jasné, zda AES jedná i s dalšími potenciálními kupci.

AES se hodlá do konce roku 2025 zbavit svých uhelných aktivit. Druhým největším akcionářem elektrárny Mong Duong 2 je jihokorejská energetická firmy Posco International, která podle Reuters rovněž uvažuje, že by se svého podílu 30 procent zbavila.

Zbývajících 19 procent v elektrárně vlastní čínský státní investiční fond China Investment Corporation (CIC). Ten podle jednoho ze zdrojů zvažuje prodej svého podílu za podmínek dohodnutých AES.

Viktor Orbán

Orbán přihrává malou domů svému zeťovi. Spřízněný právník radí vládě s koupí letiště

Maďarské vládě radí s nákupem budapešťského letiště právnická firma navázaná na zetě premiéra Viktora Orbána. Uvádějí to zdroje agentury Bloomberg, podle níž jde o další důkaz nejasné hranice mezi podnikáním a politikou v Maďarsku, které kritizuje Evropská unie.

Přečíst článek

Firma AES se na dotaz agentury Reuters k informacím nevyjádřila. Sev.en se odmítla vyjádřit.

Zdroje neuvedly, jakou hodnotu by podíl AES mohl mít. Když se firma Posco v roce 2021 pokoušela prodat svůj podíl 30 procent, byl oceněn na 185 milionů dolarů (4,2 miliardy korun). Z transakce ale nakonec sešlo.

Fico: Slovensko dál připravuje elektrárnu s Českem

Fico: Plán na výstavbu jaderného zdroje ve spolupráci s Českem pokračuje

Slovensko pokračuje ve spolupráci s Českou republikou na přípravě projektu výstavby nového velkého jaderného zdroje na západním Slovensku, v úvahu přichází také alternativa využití malých modulárních reaktorů, uvedl slovenský premiér Robert Fico.

Přečíst článek

AES je jedním z největších amerických investorů ve Vietnamu, angažuje se zde převážně v oblasti uhelné energetiky. Plánuje ve Vietnamu vybudovat terminál na zkapalněný zemní plyn (LNG) a paroplynovou elektrárnu.

Sev.en se dlouhodobě zaměřuje na odvětví uhlí a dalších fosilních paliv, protože ceny těchto aktiv klesají v souvislosti s celosvětovým trendem jejich postupného vyřazování. „Bezpochyby to jednou skončí, ale v tuto chvíli jsou v tomto odvětví příležitosti,“ řekl Tykač v květnu agentuře Reuters. Podle dubnového žebříčku časopisu Forbes je Tykač čtvrtým nejbohatším Čechem s majetkem osm miliard dolarů (180,5 miliardy korun).

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme