Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Uber navzdory oživení trhu taxislužeb zůstává ve ztrátě

Alternativní taxislužba
Pixabay
 ČTK

Covidem těžce poznamenaný trh taxislužeb ožívá. Tržby Uberu, alternativního provozovatele přepravy, se ve druhém čtvrtletí zdvojnásobily na 3,9 miliardy dolarů (83,9 miliardy korun). Americký přepravce přesto vykázal očištěnou ztrátu před úroky, zdaněním, odpisy a amortizací 509 milionů dolarů.

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber po prudkém propadu zájmu o jeho služby kvůli koronavirové pandemii začíná pociťovat oživení poptávky. Tržby za druhé čtvrtletí překonaly odhady analytiků dotazovaných společnosti FactSet Research, kteří čekali tržby 3,76 miliardy dolarů.

Společnost vykázala neobvyklý čistý zisk 1,1 miliardy dolarů po ztrátě 1,78 miliardy dolarů loni. Ten však způsobily mimořádné položky - zvýšení hodnoty podílů v čínském konkurentovi Didi a společnosti vyrábějící robotická auta Aurora.

Bonusy pro řidiče prohloubily ztrátu

Investoři se však zaměřili na údaje o očištěné ztrátě, akcie firmy proto po výsledcích, po oficiálním uzavření trhu, začaly klesat. Firma již dříve slíbila, že se podle tohoto měřítka stane zisková do posledních tří měsíců letošního roku, což generální ředitel Dara Khosrowshahi opět potvrdil. V meziročním srovnání se sice ztráta snížila, proti předchozímu čtvrtletí však vzrostla. V prvním čtvrtletí činila 359 milionů dolarů. Z velké části za to mohly bonusy a pobídky pro řidiče, aby znovu začali nabízet své služby pro Uber.

Lyft je poprvé v zisku

Lyft je poprvé v provozním zisku

Provozovatel alternativní taxislužby Lyft se začíná zotavovat z vysokých ztrát způsobených koronavirovou pandemií. Ve druhém čtvrtletí společnost poprvé za dobu působení na trhu, což je od roku 2012, vykázala zisk.

Přečíst článek

Uber očekává, že potřeba pobídek pro řidiče se sníží, což mu umožní v tomto čtvrtletí snížit očištěnou ztrátu před zdaněním, úroky a odpisy pod 100 milionů dolarů a v posledním čtvrtletí vykázat zisk. Investoři však zjevně tomuto výhledu příliš nevěří, uvedla agentura AP.

Táhla rozvážka jídel

V minulém čtvrtletí Uber poskytl celkem 1,51 miliardy jízd, více než dvojnásobek ve srovnání se stejným obdobím loni. Tržby z jízd se také více než zdvojnásobily na 1,62 miliardy dolarů. I přes růst však zůstává zhruba 30 procent pod úrovní ze stejného období roku 2019, tedy doby před pandemií. Počet jízd byl proti tomuto období nižší o deset procent.

Vyšší tržby přinesla, stejně jako v předchozích čtvrtletích, divize rozvážky jídel Uber Eats. Tržby se více než zdvojnásobily na téměř dvě miliardy dolarů. Služba však stále expanduje a divize tak navyšuje její ztráty.

Ondřej Krátký, CEO Liftago

Ondřej Krátký: Liftago není jen taxi, budujeme firmu na dalších sto let

Stále ještě mladý manažer Ondřej Krátký již čtyři roky vede společnost Liftago. Firma, která propojuje taxikáře se zákazníky mobilní aplikací, přežila rok a půl s covidem. Zeštíhlela, ale žije. Místo chybějících zákazníků začala víc vozit balíky. Kam Krátký firmu povede dál?

Přečíst článek

Elektromobil, ilustrační foto

Dalibor Martínek: Elektroauta. Kdo za ně bude potrestán?

V Česku je registrováno 6,2 milionu aut, to je aktuální číslo, které nepřetržitě roste. Před půl rokem to bylo jen 6,1 milionu. Od začátku roku si lidé koupili téměř sto tisíc aut.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme