Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Uber se začíná hojit. Rekordně si vydělali i jeho řidiči

Uber
iStock
 ČTK

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies v prvním čtvrtletí snížil čistou ztrátu na 157 milionů USD (3,4 miliardy korun) z 5,9 miliardy USD před rokem. Firmě pomohl prudký růst poptávky po cestování i dovážce jídla. 

Tržby se za leden až březen zvýšily o 29 procent na 8,8 miliardy dolarů. V divizi alternativní taxislužby stouply o 72 procent a v dodávkách jídla o 23 procent. Očištěný hrubý provozní zisk pak vzrostl o 353 procent na rekordních 761 milionů dolarů.

Uber těžil z dominantního postavení na důležitých globálních trzích v době, kdy se zotavil zájem o cestování po výrazném útlumu způsobeném pandemií. Firmě také podle analytiků pomáhá ke zlepšení hospodaření prudký nárůst počtu lidí, kteří si chtějí přivydělat jízdami, protože firma tak ušetří na pobídkách pro zaměstnance, uvedla agentura Reuters.

Limuzína byla v minulosti symbolem bohatství a moci. V posledních letech byly nahrazeny SUV a službami typu Uber (ilustrační foto).

FOTOGALERIE: Kdysi symbol bohatství a moci. Luxusní dlouhé limuzíny byly nahrazeny SUV a taxi typu Uber

Kdysi symbol bohatství a moci, ve kterém se vozily a fotily největší finanční, umělecké a další hvězdy snad po celém světě. Ale s globální krizí před patnácti lety začal jejich soumrak a poslední tři roky provázené covidovými opatřeními a poté rekordní inflací to jen zhoršily. Byly vytlačeny pohodlnějšími a praktičtějšími vozy SUV i taxislužbami a levnějšími půjčovnami typu Uber a další, napsal deník The New York Times. Dlouhá limuzína neboli stretch limo se ovšem stala inspirací i pro řady až obskurních předělávek z trabantů či škodovek – ostatně se podívejte na fotogalerii níže.

Přečíst článek

Řidiči Uberu si rekordně vydělali 

Generální ředitel Dara Khosrowshahi dodal, že 5,7 milionu řidičů a kurýrů si ve čtvrtletí vydělalo včetně spropitného 13,7 miliardy dolarů. To znamená rekord.

Ve druhém čtvrtletí očekává firma očištěný hrubý provozní zisk v rozmezí 800 až 850 milionů dolarů. Analytici podle společnosti Refinitiv počítají se ziskem 749,1 milionu dolarů.

Uber

Uber v Rusku dojezdil, Yandex koupil jeho podíl ve společném podniku

Americká společnost Uber končí své působení v Rusku. Ruský technologický gigant Yandex oznámil, že koupil za 702,5 milionu dolarů (zhruba 15 miliard korun) její podíl ve společném podniku pro provoz taxislužby. Yandex se tak stane jediným vlastníkem podniku s názvem Yandex.Taxi.

Přečíst článek

Hongkong

Burza v Hongkongu zažila nejhorší květen za deset let. Akcie upsala jediná firma

Vysoká volatilita akciových trhů i zvyšování sazeb ze stran centrálních bank stojí za tristní statistikou věhlasné burzy v Hongkongu. V květnu na ní upsala své akcie jediná firma, což pro burzu znamená co se týče výše výnosů z úpisů pro firmy nejhorší květen od roku 2012, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme