Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Účinná práce s umělou inteligencí vyžaduje kritické myšlení, říká vědec

OpenAI
Profimedia
 ČTK

K efektivní práci s nástroji generativní umělé inteligence, jako je například ChatGPT, potřebují mít lidé kritické myšlení. V rozhovoru to řekl Marek Urban z Psychologického ústavu AV ČR. Hlavní riziko práce s generativní umělou inteligencí podle něj spočívá v tom, že vytváří informace, které mohou být zavádějící.

Pokud třeba studenti pracují se systémem ChatGPT, umělá inteligence (AI) vytváří velké množství nápadů, člověk je ale musí umět vyhodnotit, zda jsou dostatečně správné, řekl vědec. Jeho výzkum ukázal, že ChatGPT dokáže pomoci studentům s horšími vzdělávacími výsledky. U studentů, kteří měli i bez pomoci umělé inteligence dobré výsledky, podle něj nebylo využívání ChatuGPT ve výzkumu přínosné k jejich zlepšení, ale ušetřilo jim čas a úsilí.

Výzkumy dělají odborníci u studentů vysokých škol, v každé skupině je 50 až 60 studentů, kteří dostávají různé úlohy. Studenti, kteří považovali ChatGPT za užitečný nástroj, měli podle Urbana tendenci nadhodnocovat své výkony.

OpenAI

Umělá inteligence vynáší. Výrobce ChatGPT letos ztrojnásobí tržby

Zatímco tržby prudce rostou, firma OpenAI se potýká i se značnými náklady na čipy, datová centra a talenty, které potřebuje k vývoji vysoce kvalitních systémů AI.

Přečíst článek

Urban upozornil, že ke spolehlivé práci s informacemi, které vytvoří umělá inteligence, potřebují studenti podrobné vědomosti o daném problému. V případě, že nemají tak rozsáhlé znalosti v daném oboru, nepoznají, když jim umělá inteligence lže, řekl.

Generativní umělá inteligence podle něj nemůže sloužit jako zdroj informací, protože často uvádí takové, které jsou zavádějící. Přesto podle něj studie na Univerzitě Karlově ukázala, že druhým nejčastějším účelem, ke kterému studenti používají nástroje AI, je dohledávání informací.

Bill Gates, miliardář, filantrop, zakladatel Microsoftu

Bill Gates: Do deseti let nahradí umělá inteligence mnoho lékařů i učitelů

Během příštího desetiletí bude pokrok v oblasti umělé inteligence natolik překotný, že pro některé profese už nebudou lidé potřeba, myslí si jeden z nejbohatších lidí planety Bill Gates.

Přečíst článek

Důležité je podle Urbana ověřovat informace z více zdrojů. Studenti si musí podle něj budovat vědomosti o tom, co je zajímá, aby dokázali posuzovat kvalitu informací, které jim poskytne umělá inteligence. Neznamená to podle něj, že by se lidé měli soustředit na memorování informací. Je podle něj ale potřeba, aby studenti dokázali rozpoznat rozdíly v tom, jak podávají informace odborníci a jak nástroje umělé inteligence. Pokud umělá inteligence něco neví, může zkusit dát nepřesnou odpověď, uvedl Urban. Tak mohou lidé podle něj poznat, že si AI vymýšlí.

"Máme čím dál méně vodítek na to, abychom dokázali posoudit pravdivost textu," řekl Urban. Poukázal na to, že se nástroje umělé inteligence velmi rychle vyvíjejí. Proto je podle něj důležité umět porovnávat informace na základě vědecké expertizy či vědeckých článků.

Umělá inteligence ve službách zločinu. Před čím se laik ještě ubrání a kde už nemá šanci?

Již třetina Američanů aktivně používá aplikace s umělou inteligencí. Utrácejí za ně stovky dolarů měsíčně

Zvýšit efektivitu a produktivitu práce, hledat nové zdroje příjmů, vydělávat výrazně víc peněz nebo si jen nechat naplánovat dovolenou. To je část příkladů činností, pro které stále více lidí využívá aplikace umělé inteligence, jako je ChatGPT nebo Gemini. Každý týden je cíleně používá více než třetina lidí, a ten zbytek o tom jenom neví, vyplývá z průzkumu agentury Gallup. Podle Bloombergu pak roste podíl lidí, kteří za možnosti AI platí. A to docela vysoké částky.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Tomáš Mikolov

David Ondráčka: Mozky mizí, šanony zůstávají. Češi zabíjí špičkovou vědu

Přečíst článek
Doporučujeme