Umělá inteligence pomohla odhalit rakovinu plic

Devětašedesátileté Britce odhalil nádor na plicích nový nástroj umělé inteligence. Ten zkoumá veškeré anomálie na rentgenových snímcích a určuje pořadí, v němž mají pacienti podstoupit vyšetření, píše stanice BBC.
Dianna Conveyová zašla s chronickým kašlem k doktorovi, který si po kontrole všiml něčeho podezřelého na jejích plicích. Snímky z rentgenu si proto nechal zanalyzovat nástrojem umělé inteligence Annalise.ai, který provozuje zdravotnická organizace Royal Surrey NHS Foundation Trust. Ten ukázal na rakovinu plic.
„Umělé inteligenci jsem nikdy moc nerozuměla, ale teď si myslím, že mi možná zachránila život. Jsem za to moc vděčná. Když jsem šla k praktickému lékaři, měla jsem zlé tušení, že jde o rakovinu plic, a opravdu jsem se bála,“ řekla Conveyová.
Conveyová se stala prvním pacientem v této zdravotnické organizaci, u kterého umělá inteligence diagnostikovala rakovinu plic. Ta byla zjištěna v raném stadiu, proto je její prognóza podle mluvčí pozitivní.
Nástroj s umělou inteligencí pomáhá radiologům tak, že vybírá, které rentgenové snímky se mají posuzovat prioritně. Mění tak zavedený postup, kdy se snímky kontrolovaly chronologicky. Vyšetření je také přesnější, protože software dokáže odhalit všechny drobné anomálie.
Nakladatelství Práh vydává knihu Umělá inteligence: Vítejte v nové realitě, v níž kmenový autor portálu newstream.cz Stanislav Šulc zachycuje postupný vývoj informačních technologií vrcholící současnou vlnou zájmu o takzvanou generativní umělou inteligenci. Kniha vychází dva roky po uvedení ChatuGPT pro veřejnost, které je považováno za zlomový okamžik v rozvoji nejen AI, ale technologií obecně.
Jak vyzrát na umělou inteligenci? Poradí kniha Stanislava Šulce, autora newstream.cz
Zprávy z firem
Umělecká tvorba přestává být výsadou lidí, píše se nová éra v dějinách současného umění, do níž silně promlouvá umělá inteligence. Místo štětců jsou do akce povolány cloudové technologie. V aukci se nyní za velké peníze prodal obraz stvořený humanoidním robotem Ai-Da.
Když robot maluje. A sběratelé umění se předbíhají, kdo dá víc
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.