Umělá inteligence posílí roli novinářů, věří evropští vydavatelé

Před vydavatelskými domy je největší úkol jejich dosavadní existence. Poté, co si nechaly ujet vlak při technologické revoluci a nezachytily nástup sociálních sítí, musí využít nástup umělé inteligence ve svůj prospěch. To bylo hlavní téma letošního ročníku European Newspaper Conference, která se jako už tradičně konala v rakouské Vídni a zúčastnili se jí zástupci hlavních evropských médií.
Tradiční mediální scéna se ocitá na rozcestí. Podobně jako v devadesátých letech a kolem roku 2010. V devadesátých letech nastupoval internet a vydavatelské domy jeho potenciál nevyhodnotily správně. Tím v boji o svou budoucnost začaly prohrávat 1:0. V roce 2010 se s nástupem iPhonu začal naplno projevovat potenciál sociální sítí a média opět nedokázala tento nástup správně využít. A začala prohrávat 2:0.
Podívejte se na zástupce nejvlivnějších evropských médií
„Nyní přichází třetí část technologické revoluce informačního průmyslu. Jejím původcem jsou modely umělé inteligence, nyní reprezentované zejména ChatemGPT nebo Midjourney. Tentokrát si média nesmí nechat ujet vlak,“ uvedla na zahájení European Newspaper Conference Ladina Heimgartner, Head Global Media ve společnosti Ringier a CEO švýcarského Blick-Gruppe. Podle ní se právě nyní hraje o to, jestli média budou prohrávat 3:0 nebo se hra mírně narovná a skóre bude 2:1.
Umělá inteligence má další zářez v hudebním průmyslu. Tentokrát díky ní ožije hlas Johna Lennona v nikdy nevydané a nedokončené skladbě The Beatles. Pravděpodobně půjde o píseň napsanou Johnem Lennonem v roce 1978.
Letos vyjde nový hit od The Beatles. Díky umělé inteligenci i se zpěvem Johna Lennona
Enjoy
Autenticita je klíč
Umělou inteligenci v současnosti využívá čím dál více evropských vydavatelství. Podle jejich zástupců je však klíčové definovat oblasti, v nichž tyto modely mají svou platnost a kde naopak využívány být nesmějí.
„Lze je využívat zejména pro automatizované a rutinní procesy, například pro sestavování kontextových odkazů, vytváření reportů, sestavování zpráv na základě metadat či sportovních výsledků. Naopak pro klasické zpravodajství jsou momentálně nepoužitelné a rozhodně je tam nepouštíme,“ uvedla šéfka inovací v rakouské agentuře APA Verena Krawarik.
Všichni řečníci se pak shodli, že navzdory prvotnímu očekávání o konci novinařiny bude realita spíš opačná. Role novinářů naopak posílí, protože budou garanty autenticity a relevantnosti informace.
„Fact-checker bude regulérní pozice v media housech,“ prohlásil jeden z účastníků kongresu.
Zpřístupnění nástrojů umělé inteligence zaměřených na spotřebitele, jako je ChatGPT či Bard, by mohlo vést k silnému růstu, který potrvá deset let. Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí (AI) by se tak mohly zvýšit na 1,3 bilionu dolarů, v přepočtu 28,6 bilionu korun, v roce 2032 z loňských 20 miliard dolarů. Uvádí to zpráva analytické společnosti Bloomberg Intelligence, podle níž by odvětví mohlo v následujících deseti letech růst tempem 42 procent ročně.
Tržby na trhu s generativní umělou inteligencí porostou o desítky procent ročně
Money
Revoluce v lokálním zpravodajství
Doslova revoluci může umělá inteligence přinést ve výraznějším cílení distribuce. Heiko Weigelt z mimořádně progresivního vydavatelství Funke ukázal možnosti personalizovaného e-paperu, který je na pomezí klasického tisku a on-line zpravodajství.
„Personalizované e-papery mohou hrát mimořádnou roli v transformaci mediálních domů i jejich čtenářů,“ uvedl Weigelt. „V jednom okamžiku můžeme vytvořit ze stávajícího obsahu klidně statisíce zcela unikátních newsletterů. A to vše díky novému přístupu ke contentu, který je opatřen metadaty,“ dodal.
Díky tomu bude možné daleko více lokalizovat zpravodajství a cílit na místní komunity.
Očekávaná souprava pro virtuální realitu ponese jméno Vision Pro. Uživatelé v helmě budou moci sledovat filmy, telefonovat či nakupovat na internetu. Apple spojil síly s Walt Disney Company, která na Vision Pro zpřístupní svou videotéku Disney+. V USA se Vision Pro začne prodávat příští rok za 3499 dolarů. Další země budou postupně následovat.
Apple ukázal soupravu pro virtuální realitu. Ovládat se bude hlasem a očima. Cena ohromí
Zprávy z firem
Ženy a Ukrajina
Na European Newspaper Conference byly zároveň uděleny ceny pro nejlepší off-line i on-line zpravodajství a také pro nejlepší magazíny roku. Cenám letos dominovaly ženy a téma války na Ukrajině.
Cenu Magazín roku dostal ženský časopis Annabelle z Curychu, který řeší aktuální ženská témata jako mateřství, role žen či zobrazování těla. Ocenění European Newcomer of the Year získal projekt z estonského Tallinu s názvem BL8D - kombinuje lifestyle a fashion s aktuálním děním i politikou, je to protiválečný manifest, který reflektuje současnou ruskou agresi na Ukrajině.
Evropská komise chce prosadit, aby velké internetové platformy pomáhaly uživatelům rozeznat obsah vytvořený umělou inteligencí (AI) a označovaly jej. Google, Microsoft a další by tímto způsobem měly bránit šíření dezinformací, které AI produkuje na velmi vysoké úrovni. Oznámila to místopředsedkyně komise Věra Jourová před jednáním se zástupci desítek internetových firem.
Brusel chce, aby internetové platformy označovaly obsah vytvořený umělou inteligencí
Politika
Světové akcie letos do konce května převážně rostly, nejvíce se dařilo technologickým společnostem. Německé a japonské indexy se dostaly na rekordní hodnoty. Naopak pokles zaznamenaly britské a čínské akcie. Vyplývá to z analýzy společnosti Portu.
Šampiony akciových trhů jsou letos technologické firmy s AI. Japonsko a Německo trhly rekord
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.