Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Úřad práce zruší několik desítek poboček

Úřad práce ČR
ČTK
 ČTK

Úřad práce se chystá postupně zrušit 83 svých poboček po Česku, tedy více než pětinu. Týkat se to má hlavně malých pracovišť. Pracují v nich čtyři stovky zaměstnanců. Propouštění se ale nechystá, pracovníci by se měli přesunout do větších poboček, uvedl mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Michal Kovařík. Na takzvané racionalizaci pobočkové sítě pracuje vedení úřadu od loňska.

Úřad práce má v zemi 369 pracovišť v 256 městech a obcích. Podle takzvané systemizace je v něm od července celkem 9837 služebních a 647 pracovních míst.

„Dostupnost našich služeb se v jednotlivých regionech značně liší, nerovnoměrné je také vytížení pracovišť v jednotlivých krajích. Klíčová je i bezpečnost našich kolegů na pobočkách... Cílem není služby úřadu omezovat, ale naopak zkvalitnit a posílit tam, kde je to skutečně potřeba,“ uvedl generální ředitel úřadu Daniel Krištof. Podle něj každý rok přibývá incidentů, výhrůžek i napadení úředníků a v malých pobočkách je obtížné bezpečnost zajistit.

Analýza se zaměřila na spádové oblasti. Autoři sledovali to, kolik lidí se dostane do úřadu veřejnou dopravou do 45 minut a autem do 25 minut. Roli hrál také počet a velikost takzvaných vyloučených lokalit. Využila se i data mobilních operátorů o pohybu lidí v daném místě. Zohlednil se i počet úředníků v pobočce. Jednotlivá pracoviště se pak bodovala.

Bentley, Ferrari či Porsche na firmu se už brzy opět daňově vyplatí

Poslanci odhlasovali zrušení omezení odpočtu DPH při nákupu dražších osobních automobilů nad dva miliony korun, kde by vratka daně přesáhla 420 tisíc korun. Změna má začít platit od 1. ledna 2027. Od tohoto data se tak podnikatelům zase vyplatí kupovat luxusní sporťáky takzvaně „na firmu“.

Přečíst článek

Pozvolný proces přeměny

Podle výsledků autoři vybrali 83 pracovišť ve všech krajích kromě Prahy, po jejichž zrušení ke službám úřadu práce do 45 minut veřejnou dopravou dojede 98,9 procenta obyvatel a do 25 minut autem pak 99,7 procenta. Ve vybraných místech je 403 zaměstnanců. „Kolegové z racionalizovaných poboček se postupně přesunou na naše klíčová pracoviště, rozhodně to tedy neznamená, že bychom měli v plánu někoho propouštět,“ uvedl generální ředitel. Před nedávnem novinářům řekl, že proces přeměny a zeštíhlení pobočkové sítě bude „pozvolný a mírný“. Už letos se v minulých měsících zavřelo po dohodě se starosty 15 pracovišť.

Rušení by se mělo týkat většinou malých poboček, které fungují pár hodin v týdnu a kde pracuje pár zaměstnanců. Uzavření 83 pracovišť by se dotklo 10 200 lidí z okolních vyloučených lokalit. Krajští ředitelé budou o záměru utlumit pobočky jednat se starosty daných míst. K takzvané racionalizaci úřadu má přispět i spolupráce s Českou poštou. Pět desítek pošt v Libereckém a Ústeckém kraji a na Vysočině začalo od července testovat přijímání žádostí o rodičovskou, příspěvek na bydlení a dětské přídavky. K těmto místům přibyly pak ještě další malé pošty. Výsledky ověřování by mělo mít vedení úřadu práce na konci listopadu.

V Libereckém kraji se počítá se zrušením šesti pracovišť. Starosta dotčené Chrastavy u Liberce a senátor Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj) to považuje za špatné rozhodnutí. „Pro sociálně slabé bude finančně problém i to, jak se dostat do Liberce,“ řekl. Za zachování detašovaného pracoviště v Chrastavě vzdálené od Liberce asi deset kilometrů už v minulosti bojoval. „Úřad práce má u nás prostory pronajaté zdarma, bez nákladů,“ uvedl Canov. Záměr zrušit detašované pracoviště se pokusí ještě zvrátit. Trend centralizace úřadů považuje obecně za špatný. „Na obyčejné lidi se nemyslí,“ dodal.

Kodaň

Nejdostupnější bydlení v Evropě mají Dánové. Češi i Slováci propadli

Nejdostupnější nemovitosti k bydlení v Evropě při zohlednění průměrné měsíční mzdy má Dánsko. Česká republika je po Slovensku naopak druhá nejhorší. Vyplývá to ze zprávy společnosti BestBrokers, která porovnává poměr ceny nemovitostí určených k bydlením k příjmům ve 35 evropských zemích.

Přečíst článek

„Zavřela se tady pobočka pošty na největším sídlišti a městskou dopravu nemáme, aby se hlavně starší lidé dostali přes celé město. Nedávno se v Nejdku zavřely postupně i pobočky tří bank a teď úřad práce. Pro lidi bude jeho návštěva v Karlových Varech znamenat výdaj okolo 120 korun, což je pro mnohé z nich nemožné zaplatit, jelikož ty peníze nemají,“ okomentovala starostka Nejdku na Karlovarsku Ludmila Vocelková (ANO) plánované uzavření tamní pobočky.

Starosta pětitisícového Horšovského Týna na Domažlicku Josef Holeček (Pro město, ODS) neměl o rušení tamního úřadu informace. „Nebude to zas taková komplikace, lidé budou muset do Domažlic. Problémy s tím mohou mít ti, kteří musí na úřad docházet častěji,“ uvedl. Autem je to zhruba 20 minut cesty, veřejnou dopravou asi půl hodiny. Podle Holečka fungují úředníci v Horšovském Týně denně v nájmu ve firmě Karpem.

Chystanou optimalizaci sítě poboček pracovních úřadů oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) loni v létě. Sdělil tehdy, že je plánované rušení pracovišť možné díky digitalizaci a už se kvůli němu zastavil nábor nových pracovníků. Přeměna se měla uskutečnit do dvou let.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: Nezaměstnaných už v Česku přibylo 100 tisíc, jedna celá Olomouc

Přečíst článek
Doporučujeme