USA chtějí zabránit vzniku módního monopolu a brání spojení luxusních firem

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu na zablokování spojení amerických výrobců luxusního zboží Tapestry a Capri Holding v hodnotě 8,5 miliardy dolarů (202 miliard korun). Obává se jejich dominantního postavení na trhu s kabelkami, protože dohoda sloučí výrobce kabelek Coach a Michael Kors.
Oznámení FTC přichází ve chvíli, kdy několik amerických zákonodárců usiluje o to, aby komise, která funguje jako antimonopolní úřad, zvýšila kontrolu mnohamiliardových transakcí, které by mohly vést ke zvýšení cen a ovlivnit spotřebitele.
V případě spojení hrozí, že miliony amerických spotřebitelů přijdou o výhody přímé konkurence společností Tapestry a Capri, která zahrnuje konkurenci v oblasti cen, slev a propagačních akcí, inovací, designu, marketingu a reklamy, uvedla FTC. Komise se také obává snížení mezd a zaměstnaneckých výhod pro zhruba 33 tisíc zaměstnanců sloučené skupiny.
„Capri Holdings s rozhodnutím FTC důrazně nesouhlasí,“ uvedla firma v prohlášení. „Tržní realita, kterou vládní námitka ignoruje, v drtivé většině ukazuje, že tato transakce neomezí, nesníží ani nezabrání konkurenci.“ Podle Tapestry není pochyb o tom, že dohoda naopak hospodářskou soutěž podporuje a FTC podle ní zásadně nerozumí trhu a způsobu, jakým spotřebitelé nakupují.
Tapestry učinila nabídku na převzetí Capri loni v srpnu v naději, že firmy vytvoří americký módní gigant, který by mohl účinně konkurovat větším evropským firmám, jako je LVMH, a potenciálně získat větší podíl na globálním trhu s luxusem. Firmy vlastní také luxusní značky jako Kate Spade, Versace a Jimmy Choo. Dohodu již schválily regulační orgány Evropské unie a Japonska. FTC si však loni v listopadu vyžádala od firem více informací.
Americký trh s luxusním zbožím je značně roztříštěný. Existuje na něm několik odlišných značek, které uspokojují širokou škálu spotřebitelů, a na trhu je zdravá konkurence, řekli agentuře Reuters právníci zaměření na monopolní chování. Rozhodnutí FTC podat žalobu je podle nich překvapivé, protože u módy, oděvů a doplňků není o konkurenci nouze.
Drážďanský outlet bude po Lipsku pro Zalando teprve druhým v bývalé východní části.
Zalando otevře v Drážďanech kamenný obchod a sekáč
Zprávy z firem
Před pár týdny zkrachovala švédská firma Renewcell, jeden z nejslibnějších start-upů v oblasti recyklace módy. Z textilního odpadu začal vyrábět surovinu pro nové tkaniny. Trh mu předpovídal velkou budoucnost, protože značky potřebují materiály jako Renewcell's, aby splnily přicházející nařízení o udržitelnosti. Odběratelem a podporovatelem Renewcellu byl například řetězec H&M. Ovšem i ten dnes svádí zápas o svoji budoucnost. Příčinou je čínský Shein, který jde proti proudu udržitelnosti.
Západní móda se snaží o udržitelnost, ale je to marné. Všechny válcuje levný čínský Shein
Zprávy z firem
V Česku máme po právu pocit, že naše dodávky vojenského materiálu, které byly z drtivé většiny ze soukromých výrobních kapacit, jsou významným příspěvkem pro Ukrajinu. Jiné státy tam ale dodávaly ještě větší objemy, připomněl v rozhovoru pro Export.cz vládní zmocněnec pro obnovu Ukrajiny Tomáš Kopečný. Teď český leadership v rámci muniční iniciativy vidí a sleduje každý Ukrajinec. „Nyní jsme se z hlediska reputace českého obranného průmyslu na mezinárodní scéně dostali do první světové ligy. A z ukrajinského pohledu jsme tam dokonce v čele tabulky,“ dodal Tomáš Kopečný.
Český obranný průmysl nikdy neměl lepší reputaci než teď, říká zmocněnec pro Ukrajinu Kopečný
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.