19 milionů prodaných konzolí, úspěch PlayStation 5 přihrál Sony rekordní zisk

Japonský elektrotechnický koncern Sony v uplynulém finančním roce zvýšil provozní zisk na rekordních téměř 1,21 bilionu jenů (190 miliard korun), zatímco tržby se zvýšily o 16 procent na 11,54 bilionu jenů. Firma těžila především z vysokého zájmu o herní konzoly PlayStation 5, kterých prodala 19,1 milionu. I to je rekord. Finanční rok 2022 skončil na konci března.
Vedle konzolí se dobře prodávala i hudba, k rekordnímu zisku přispěla i divize polovodičů. Management původně předpokládal, že provozní zisk se v uplynulém finančním roce sníží na 1,18 bilionu jenů, nakonec ale nepatrně překonal zisk 1,202 bilionu jenů z předchozího finančního roku a dostal se na rekordních 1,208 bilionu jenů, po zaokrouhlení uvedených 1,21 bilionu.
Japonská společnost Sony čelí v Británii žalobě o pět miliard liber (146 miliard korun) kvůli své herní konzoli PlayStation. Její uživatelé jsou přesvědčeni, že firma zneužívá svého postavení na trhu a v posledních šesti letech jim účtovala příliš vysoké ceny za hru samotnou i neúměrné poplatky za nákupy doplňků. Informoval o tom server BBC.
Sony čelí miliardové žalobě kvůli PlayStationu. Na výsledek čekají zástupy hráčů
Zprávy z firem
Co se čtvrtého čtvrtletí týče, provozní zisk meziročně klesl o sedm procent na 128,5 miliardy jenů. Tržby naopak o 35 procent vzrostly a dostaly se na 3,06 bilionu jenů.
Mezi 50 nejvíce inovativními firmami světa je jen osm společností z Evropy, což je o polovinu méně než před dvěma lety. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG). V první polovině žebříčku jsou podle něj pouze dvě evropské společnosti. Výrazně naopak roste zastoupení asijských firem.
Evropě ujíždí vlak v inovacích. V Top 50 nejlepších firem světa je nahrazují asijské
Zprávy z firem
Herní divize je pro Sony klíčová, k provoznímu zisku přispěla za celý rok částkou 250 miliard jenů. To je sice proti předchozímu roku pokles o 27 procent, firma to ale vykompenzovala vyššími zisky v jiných divizích.
Pokud Microsoft zdárně dotáhne akvizici společnosti Activision Blizzard, která vydává populární střílečku Call of Duty, zůstane deset let dostupná i pro PlayStation. Plán je to jasný: uklidnit konkurenta Sony, hráče a regulační orgány.
Střílečku Call of Duty vám necháme deset let, uklidňuje Microsoft
Zprávy z firem
Na současný finanční rok Sony předpovídá tržby kolem 11,5 bilionu jenů, což by bylo zhruba jako v uplynulém roce. U provozního zisku ale počítá přibližně s tříprocentním poklesem na 1,17 bilionu jenů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.