Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Útlum uhelných elektráren potrápí výrobce sádrokartonu. Musejí si najít jiný zdroj sádrovce

Výroba sádrokartonu v továrně Rigips
Newstream Michal Nosek
Michal Nosek

Sádrokarton je stavební materiál, který vznikl na přelomu 19. a 20. století v USA. První patent na sádrokarton získal před 130 lety, v roce 1894 americký vynálezce Augustine Sackett, a proto se sádrokartonové desky zpočátku označovaly jeho jménem jako „Sackett board“. Původní desky byly tvořeny vrstvami papíru a sádry, ale postupně se jejich složení zdokonalovalo.

Reklama

Zatímco výroba Sackett Board trvala pouze přibližně 25 let, otevřela cestu k obrovské transformaci ve způsobu, jakým byly budovy navrhovány a stavěny. Produkt byl také začátkem zcela nového odvětví zaměřeného na výrobu, přepravu, distribuci a montáž sádrových panelů. Hlavní surovinou pro jeho výrobu je sádrovec. V závodě Rigips u Mělníka získávají tento nezbytný nerost jako vedlejší produkt z místní tepelné elektrárny. Kde se ale v elektrárně bere sádrovec?  

Jak se vyrábí sádrokarton

Británie odstavila poslední uhelnou elektrárnu Ratcliffe-on-Soar

Symbolický konec uhelné velmoci. Británie zavřela poslední uhelnou elektrárnu

Británie bývala uhelnou velmocí, nyní je lídrem v přechodu na jiné energetické zdroje. Tento týden na ostrovech po více než 140 letech skončila výroba energie v uhelných elektrárnách.

Přečíst článek

Reklama

„Důvodem je ochrana životního prostředí. Aby elektrárny nevypouštěly škodlivé oxidy síry, musí se jejich zplodiny odsířit, a k tomu se využívá vápenec. Vápník a síra hrají v sádrovci důležitou roli. Čistota sádrovce z elektrárny dosahuje přes 95 procent. Symbióza těchto dvou průmyslových komplexů – elektrárny a výrobny sádrokartonu – se tedy přímo nabízí. V Mělníku stojí vedle sebe, a tak se sádrovec dopravuje pásovým dopravníkem, bez nákladních aut,” popisuje Nikola Hoffmann, člen představenstva společnosti Saint-Gobain, pod kterou značka Rigips spadá. 

Podnikatel Pavel Tykač

Tykač navýší podíl ve vietnamské uhelné elektrárně Mong Duong 2, získá většinu

Společnost Sev.en Global Investments (GI), která patří do české energetické skupiny Sev.en podnikatele Pavla Tykače, koupí od China Investment Corporation dalších 19 procent podílu v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu.

Přečíst článek

Za rok by papírem, který v továrně spotřebují, obtočili zeměkouli. Papíry jsou barevně rozlišené na protipožární růžový, akustický modrý, zelený voděodolný a klasický bílý. „Barva papíru je však pouze orientační. O potřebných vlastnostech sádrokartonu rozhoduje receptura složení směsi,” doplňuje Hoffmann. 

U Mělníka ročně vyrobí dvacet milionů metrů čtverečních sádrokartonu. Polovina se zpracuje v Česku a druhá jde na export. 

Saint-Gobain chystá největší akvizici za 400letou historii firmy

Saint-Gobain chystá největší akvizici za svou skoro čtyři století trvající historii

Na australském M&A trhu se schyluje k obří akvizici. Na tamního výrobce stavebních materiálů si dělají zálusk Francouzi.

Přečíst článek

Výrobní linka, kterou od procesu mletí sádry po cestu na pásu do sušárny obsluhuje jen pět lidí, je v nonstop provozu vždy týden a pak se uskuteční krátká kontrolní odstávka

S útlumem uhelných elektráren bude docházet ke snížení množství domácího sádrovce. „Další cesta tak pro nás je ve větším využití recyklace, zpracování starých zásoby u elektráren i těžba z přírodních zdrojů, které jsou ve Francii a Španělsku. Pracujeme i na další strategii, ale tu z konkurenčních důvodů nebudeme prozrazovat,” zakončil Hoffmann. 

V Evropě se sádrokarton používá téměř osmdesát let 

Do Evropy se sádrokarton dostal po druhé světové válce, kdy byla potřeba rychle opravovat zničené budovy. Postupně si získal popularitu díky svým vlastnostem a univerzálnosti. 

Sádrokarton se v průběhu té doby stal nedílnou součástí moderního stavebnictví, zejména díky jeho flexibilitě, ekologickému charakteru a možnosti rychlé realizace stavebních projektů. Díky neustálému vývoji a inovacím je pravděpodobné, že jeho použití a vlastnosti se budou nadále rozšiřovat

Aplikace vypočítá i kolik hmoždinek potřebujete na projekt. Technologie ve stavebnictví posilují

Rýsovací prkna stavebních projektantů již dávno nahradily počítače. Nyní se v kdysi konzervativním stavebnictví výrazně prosazují i mobilní aplikace. S pomocí chytrého mobilního telefonu si již i malý stavebník dokáže navrhnout celý dům.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme