Už jen pár let. Světová poptávka po fosilních palivech dosáhne vrcholu do roku 2030
Světová poptávka po fosilních palivech dosáhne vrcholu do roku 2030. Po silnicích bude jezdit více elektromobilů a čínská ekonomika poroste pomaleji, navíc se bude více orientovat na čistší energii. To zároveň zpochybňuje důvody pro zvyšování investic do produkce fosilních paliv. Ve zprávě o výhledu energetiky ve světě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
Zpráva je v kontrastu s názorem členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ti očekávají růst poptávky ještě dlouho po roce 2030 a vyzývají k novým investicím do ropného sektoru v řádu bilionů dolarů.
IEA uvedla, že její scénář je založený na současné politice vlád. Z ní je poprvé patrný vrchol poptávky po ropě, zemním plynu a uhlí už v tomto desetiletí, tvrdí agentura.
Průměrná cena benzinu v Česku klesá hlouběji pod úroveň 40 korun za litr, tempo jeho zlevňování ale zpomaluje. Za poslední týden zlevnil natural o 33 haléřů na 39,57 koruny. O 29 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 39,88 koruny. Cena nafty se po necelém měsíci dostala v uplynulém týdnu pod hodnotu 40 korun za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje. Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot třetí týden v řadě.Až 45 korun za litr. Situace na Blízkém východě může vyhnat ceny pohonných hmot v Česku
Názory
„Přechod na čistou energii pokračuje po celém světě a je nezastavitelný. Není otázkou 'zda', ale 'jak brzy' - a čím dříve, tím lépe pro nás pro všechny,“ uvedl výkonný ředitel IEA Fatih Birol. „Vlády, firmy a investoři musejí přechod na čistou energii podpořit, místo aby mu bránili,“ doplnil.
Agentura ale zároveň uvedla, že za současného stavu zůstane poptávka po fosilních palivech příliš vysoká na to, aby se podařilo udržet cíl takzvané pařížské dohody, tedy omezit růst průměrné globální teploty na 1,5 stupně Celsia proti období před začátkem industrializace.
Desetinásobně víc elektroaut
Do roku 2030 bude podle nynějších předpokladů na silnicích po celém světě jezdit téměř desetkrát více elektromobilů než teď, odhadla IEA. Ve Spojených státech budou do roku 2030 polovinu registrací nových aut tvořit elektromobily. Loni to bylo pouze 12 procent. Pomůže tomu hlavně americký zákon o snižování inflace.
Role Číny jako důležitého zdroje růstu poptávky po energii se mění. Zatímco v posledním desetiletí se Čína podílela téměř dvěma třetinami na růstu globální spotřeby ropy, dynamika jejího ekonomického růstu slábne a země se stává velmocí v čisté energii, upozornila IEA. Více než polovina celosvětového prodeje elektromobilů v loňském roce připadla na Čínu.
Proč si běžní lidé v Česku pořizují fotovoltaické panely pro domácí výrobu elektřiny? Motivací bývá ekologické povědomí, ale častější je ekonomická rozvaha. Ve hře však bývá i kutilství a zájem o techniku. Což je fajn, protože takto k cíli směřuje více důvodů.Ekologové, ekonomové, kutilové – ti všichni chtějí sluneční elektrárnu, ukazuje český výzkum
Zprávy z firem
Klíčem k řádnému energetickému přechodu je podle agentury zvýšení investic do čisté energie, nikoli do fosilních paliv. „Konec éry růstu fosilních paliv neznamená konec investic do fosilních paliv, ale podkopává důvody pro jakékoli zvyšování výdajů,“ uvedla IEA.
Zpráva OPEC na začátku tohoto měsíce uvedla, že výzvy k zastavení investic do ropných projektů jsou chybné a mohly by způsobit chaos v hospodářství i v energetice.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.