Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V Brazílii kvůli klimatické konferenci vykáceli prales, postaví tam dálnici

Brazílie vykácela pás v Amazonii, aby postavila cestu pro klimatickou konferenci
ČTK
 ČTK

Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás v Amazonském pralese, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice.

Po ní se mají lidé dostat do města Belém, kde se v listopadu koná klimatická konference COP30. Někteří místní a ochránci přírody varují před dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí, napsal web stanice BBC. Podle ní kvůli konferenci dorazí do Belému na 50 tisíc lidí.

Vláda severobrazilského státu Pará se dálnicí známou jako Avenida Liberdade zabývala již v roce 2012, opakovaně ji ale kvůli obavám o životní prostředí odkládala. Podle nových projektů investice přesáhne 81 milionů dolarů (více než 1,8 miliardy korun). Peníze půjdou i na výstavbu přechodů pro zvěř, cyklostezek, solárních osvětlení i nových hotelů a na přeměnu přístavu, kde budou kotvit výletní lodě.

Stanislav Šulc: Klimatickou změnu se pokusí rozlousknout Ústavní soud

Spor o klimatickou změnu se v Česku dostává na novou úroveň. Brněnský Ústavní soud se totiž rozhodl projednat stížnost spolku Klimatická žaloba požadující větší a formálnější akci státu v boji proti změně klimatu. A to nikoli v tradičním režimu tříčlenného senátu, stížnost projedná rovnou celý sbor 15 ústavních soudkyň a soudců. Výsledkem by tedy měl být nález vyšší váhy. Jde sice o záslužné gesto, které se však může nakonec otočit proti důvěryhodnosti respektované instituce.

Přečíst článek

To přivítali někteří majitelé obchodů na pobřežním tržišti Ver-o-peso, kteří věří, že budování přinese Belému nové příležitosti. Vítají také vidinu přílivu turistů, díky čemuž budou více prodávat své výrobky.

Kritici ale namítají, že se výstavbou zničí tisíce hektarů chráněného pralesa, což bude mít dopad na životní prostředí. Amazonie totiž hraje zásadní roli při pohlcování uhlíku a v biologické rozmanitosti a odlesňování je v rozporu se samotným účelem klimatického summitu.

Veterinářka Silvia Sardinhaová varuje před rozdrobením ekosystému, narušení pohybu volně žijících zvířat a jejich přirozeného prostředí a úbytku prostoru, kde zvířata mohou žít a rozmnožovat se.

Odlesňování má i sociální rozměr. Claudio Verequete, který bydlí asi 200 metrů od staveniště, si vydělával sběrem plodů açaí z palem, které jsou nyní pryč. „Všechno bylo zničeno. Naši úrodu už pokáceli a my už nemáme takový příjem, který by nás uživil,“ řekl.

Vinohradníci bojují s nepřízní počasí

Alkohol už mladé tolik neláká. Vinaři proto hledají cestu k záchraně. Na co sázejí?

Spotřeba vína v posledních letech neustále klesá napříč celým světem, což donutilo vinařský průmysl hledat nové cesty k zákazníkům. Více se věnují výrobě bio a oranžových vín, vymýšlejí nealkoholické varianty a propagují své prvotřídní ročníky. V těchto segmentech je totiž patrný růst poptávky.

Přečíst článek

Verequete od vlády údajně nedostal žádné odškodnění a musí se spoléhat na své úspory. Obává se také toho, že v budoucnu se bude kácet dále, kdyby v oblasti někdo chtěl postavit benzinovou pumpu nebo sklad. Lidé z jeho komunity se navíc ani na silnici nedostanou, protože okolo ní vyrostou stěny.

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva řekl, že COP30 bude historickou schůzkou, protože bude „konferencí COP v Amazonii, nikoli konferencí COP o Amazonii“. Summit podle něj bude také příležitostí zaměřit se na potřeby pralesa, ukázat jej světu a představit, co brazilská vláda pro jeho ochranu udělala.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Gabriel Marosi, ředitel Sustainability & Climate v Deloitte Česká republika

Expert z Deloitte: Česko nutně potřebuje novou energetickou koncepci. Bez ní zůstane na chvostu Evropy

Přečíst článek
Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová reaguje na Trumpa: Pařížská klimatická dohoda je nejlepší nadějí pro lidstvo

Přečíst článek
Doporučujeme