V Česku letos vznikne nová banka. Borkovcova skupina Partners ji spustí na podzim
Finanční skupina Partners chystá vlastní banku, má v plánu ji spustit letos na podzim. Na setkání s novináři to uvedl ředitel skupiny Petr Borkovec. Skupina v průběhu loňského roku schválila 27 franšízových konceptů, otevřela stou pobočku Partners Market a aktuálně jich má zhruba 110. „Letos plánujeme mít celkem 140 poboček. A až budeme letos spouštět Partners Banku, měli bychom se tak hned stát pátou největší bankovní pobočkovou sítí na českém trhu,“ doplnil obchodní ředitel skupiny Partners Jan Brejl.
Partners se v loňském roce dařilo. Tržby skupiny stouply o 44 procent na 3,1 miliardy korun. Letošní plány počítají s jejich dalším růstem na 3,8 miliardy.
Mateřská finančně poradenská společnost Partners měla loni tržby 2,35 miliardy koruna meziročně rostla také o 44 procent. Tahounem růstu byly investice a hypotéky. Společnost sjednala úvěry za 45 miliard Kč, z toho 40 miliard Kč bylo v hypotékách.
„V hypotékách jsme dosáhli meziročního růstu 70 procent. Pro letošní rok už očekáváme pokles, protože na trh dopadne růst úrokových sazeb,“ uvedl Borkovec.
Výzvou bude podle něj aktuálně řešení situace klientů, kteří nestihli refinancovat. Aktuálně klientům doporučuje u hypoték jen krátkodobé fixace sazeb.
V závěru loňského roku se průměrná úroková sazba hypoték dostala těsně pod hranici tří procent (2,99 procenta), rostla tak vůbec nejrychleji od roku 2003, kdy společnost Fincentrum začala ukazatel Hypoindex sestavovat. Hypoindex: Hypoteční trh se letos co do objemu propadne minimálně o pětinu
Money
V jednorázových investicích Partners klientům investovala 6,6 miliardy korun a v pravidelných ročních platbách 1,35 miliardy korun, což meziročně představuje růst o 118 procent v jednorázových investicích a o 70 procent v pravidelných. Průměrná pravidelná platba klientů Partners do investic činí kolem 2000 korun, u jednorázových investic je to 200 tisíc korun. Partners tak mají pod správou 28,8 miliardy korun.
Rekordy padaly také v penzích. „Sjednali jsme 43 tisíc nových smluv, což znamená růst o 142 procent. Svou roli zde podle Borkovce sehrál i start penzijní společnosti Rentea. Ta za první půl rok fungování získala 24 tisíc klientů a má pod správou jednu miliardu korun. „Největší zájem je o akciový fond, což dává z hlediska dlouhodobosti produktu největší smysl. Dosavadní výsledky překonávají i nejoptimističtější varianty byznys plánu,“ uvedl ředitel Rentea Martin Švec.
Češi jsou naivní a impulzivní investoři. A k tomu mají krátkou paměť, míní Petr Borkovec, zakladatel Partners, jedné z nejsilnějších finančně-poradenských firem na trhu. Jinak si totiž nedovede vysvětlit, proč dávají ohromné peníze do všeho možného, včetně kryptoměn, junk dluhopisů či kvazifondů. „Musíme se připravit se na to, že za rok nebude nic jako dřív,“ varuje finančník, který usiluje o získání bankovní licence. Borkovec z Partners: Ekonomika bude za rok k nepoznání. Pandemii neustojí
Money
Životní pojišťovna Simplea loni obratové rostla o 90 procent na 420 milionů korun, v pojistném kmeni má 545 milionů korun a počet klientů překonal 60 tisíc. Zároveň expandovala v rámci skupiny na Slovensko. Letos chystá spuštění on-line pojištění. V životním pojištění přitom produkce vzrostla o deset procent, respektive o 505 milionů korun v ročním pojistném. Nová produkce se zvýšila také v neživotním pojištění, v pojištění vozů i majetku o 51 procent. Provizní obrat z neživotního pojištění stoupl o více než 26 procent.
Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea, Partners bankovní služby a Next Page Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.
Zlaté padáky, mnohamilionové odměny, to bývala realita šéfů bank v minulosti. Nyní Goldman Sachs, JP Morgan a spol. přeplácejí řadové lidi. Na Wall Street je válka o talenty. Nejsou lidi. Válka o lidi: americké banky zasypávají zaměstnance penězi
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.